X


Bitcoin’den Bir Rekor Daha Geldi: Bu Sefer BTC, Altın Rekorunu Kırdı!

Bitcoin, altın karşısında en yüksek seviyesine ulaştı.
13:36
2 Ocak 2021

Bitcoin fiyatı, Cuma günü altın karşısında tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü ve bu durumun dijital varlıklara olan talebin artmakta olduğunun bir kanıtı olduğu düşünülüyor. Bitcoin (BTC) Cuma günü 29.000 doları geçerken, MarketWatch verilerine göre dijital para birimi Aralık 2017’deki bir önceki zirveyi aşarak 15.40 altın ons’a ulaştı.

Bitcoin’de Yeni Rekor

Ortaya çıkan son bilgilere göre Bitcoin-altın oranı sabahın erken saatlerinde 15.62 ons’a yükseldi.

Bunun yanında kurumsal olarak benimsenme, 11 yıllık tarihinde şimdiye kadar gördüklerimizden farklı olarak bir boğa piyasasını katalize etmeye yardımcı olduğu için 2020, Bitcoin için bir dönüm noktası oldu. Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, 2020’de yüzde 300 civarında büyük bir artış gördü.

Buna ek olarak altın, Bitcoin‘in hızlı yükselişine kıyasla çok geride kalmış olmasına rağmen, bir yıl içinde etkileyici kazançlar da kaydetti. Sarı metalin spot fiyatı yıl yüzde 25 artışla kapattı.

Altın ve Bitcoin

Bitcoin’in en büyük savunucuları, yatırımcılar lider kripto para biriminin verimliliğini, taşınabilirliğini ve kanıtlanmış kıtlığını tercih ettiklerinden, dijital para biriminin altının piyasa değerini tükettiğine inanıyor. Şaşırtıcı bir şekilde bu görüş, Bitcoin’in dijital altın anlatısının sermayeyi değerli metallerden uzaklaştırdığına inanan JPMorgan Chase analistleri tarafından da paylaşılıyor.

Ayrıca bazı isimler Bitcoin’in arz kıtlığının 2021 boyunca fiyatları daha da yüksek seviyelere çıkarabileceğine inanıyor. Yakın zamanda ortaya çıkan haberlere göre dijital varlık yöneticisi Grayscale, Aralık ayında piyasaya sürülen BTC‘nin yaklaşık üç katından daha fazla Bitcoin satın aldı.

Kurumsal Yatırımlar

Kurumsal yatırımların Bitcoin ve kripto para birimlerini çok farklı seviyelere taşıyacağı tahmin ediliyordu. 2020 yılı ise bu durumun kanıtlandığı yıl oldu. 2020’de çok fazla kurumsal yatırımcı kripto para ekosistemine dahil oldu ve bu sayede uzun soluklu bir boğa piyasası başlamış oldu.

Özellikle koronavirüs sebebiyle ortaya çıkan kötü ekonomik görünüm sebebiyle yatırımcılar varlıklarını korumak için Bitcoin’e geçiş yapmaya başladı. Örneğin dünyanın en büyük firmalarından MicroStrategy, hem Bitcoin yatırımı yaptığını açıkladı hem de Bitcoin’i rezerv para birimi olarak benimsedi.

Ayrıca PayPal gibi büyük bir firma kripto para işlemlerine izin vereceğini açıkladı ve 2021’de çok daha büyük adımların gelmesi bekleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar