X


Bitcoin’deki Panik Satışı Yatırımcıların Güvenini Sarsmadı! Daha Kötüsü Gelecek Mi?

Satışlar arttı fakat güven tam anlamıyla sarsılmış değil. Bitcoin için daha kötüsü olabilir mi?
22:58
2 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para yatırımcıları korku ve paniğe bünyesi fazlasıyla alışmış insanlardır. Yatırımcılar tarafından binlerce Bitcoin satıldı fakat durum tahmin edildiği kadar korkunç değil. Bitcoin fiyatının kısa vadedeki yolculuğunu güncel veriler ışığında ele alıyoruz.

Bitcoin Satışlarını Tetikledi

Devam eden COVID Omnicron endişesi, genel piyasadaki FUD ile birleştiğinde, birçok yatırımcının herhangi bir kaybı önlemek için varlıklarını satmasına neden oldu. Kasım ayında 3 milyondan fazla adres, fiyat düşüşü nedeniyle mutlak kayıplar yaşadı. Dün yaşanan kısa vadeli yükselişten sonra Bitcoin yeniden kırmızı alana girdi, bu durum yatırımcıların aceleci davrandığını gösteriyor.

Dün 24 saat içinde 575 milyon dolar değerinde 10.242 BTC satıldı. Bu satış mantıklı ve zaten Aralık ayının başından beri bekleniyordu, sürpriz olduğunu söylemek zor.

Ancak sorun, bu satışın organik olarak motive edilmemiş olmasıdır. Bu satış, özellikle FUD nedeniyle gerçekleşti. Covid’in zirvede olduğu Mart ayında covid, pandemi gibi aramalar bu denli büyük zirveler yapmamıştı. Aşağıdaki grafikte arama yoğunluğu ve fiyat grafiğini görüyorsunuz.

FUD’daki bu ani yükseliş, Bitcoin piyasasının art arda iki hafta çakılmasına sebep oldu. e sonuç olarak, bir kez daha, 26 Kasım’daki %8,82’lik düşüşün toparlanmasını göremedik.

Korku ve Açgözlülük

İbre yeniden korkuya işaret ediyor. Yatırımcıların piyasaya yönelik psikolojisini yansıtan bu endeks bazı eski yatırımcıları da kapsıyor. Son analizler satılan 10.000 BTC’nin bir kısmının eski ve uzun vadeli yatırımcılara ait olduğunu gösteriyor. Fakat talepte inanılmaz düşüşler yaşanmıyor, daha ucuz fiyattan BTC miktarını artırmak isteyen yatırımcıları sayısı azımsanmayacak derecede, yani güven tam anlamıyla sarsılmış değil.

Bunu değiştirebilecek önemli bir gelişme bizi bekliyor. Eğer FED yaklaşık iki hafta sonra yapacağı toplantıda varlık alımlarını radikal düzeyde azaltırsa bu durum risk piyasalarındaki korkuyu daha fazla artırabilir. Kısık sesle de olsa bazı bilindik isimler 28.500 ve hatta daha aşağıda bir dibin yaşanabileceği ihtimalini dillendirmeye başladı.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar