Reklam

Bitcoin Yine 9.000 Dolar Direncine Takıldı: Sebep Belli Mi?

Bitcoin fiyatı haftanın ilk günü ile sert düştü.
13:00
4 Mayıs 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), geçtiğimiz hafta 9.000 doların üstüne çıksa da yaşadığı konsolidasyon ile yeniden bu seviyenin altına düşmüştü. Tekrar 9.000 doların üstünü deneyen BTC/USD işlem çifti dün gece sert bir kırılma yaşadı ve fiyat bir anda 8.500 dolar seviyesine kadar geriledi.

Yatırımcılar bunun piyasa dinamiklerinden kaynaklandığını düşünseler de aslında jeopolitik bir gelişmenin de fiyat düşüşüne etki etmiş olması muhtemel. ABD ve Çin arasında yeniden ticaret savaşlarının başlama olasılığı piyasada fiyatlanmaya başladı ve şu an için hiçbir şey kesin gözükmüyor.

ABD ve Çin Arasında Ticaret Savaşları Mı Başlıyor?

ABD’li yetkililer Koronavirüs‘ünün Çin merkezli bir laboratuvardan çıkmış olabileceğine dair güçlü kanıtlar elde ettiklerini belirttiler ve bunun kanıtlanması durumunda ABD’nin Çin’e yönelik yaptırım kararı alması bekleniyor. Daha önceki yıllarda görülen en ağır durum ise ticaret savaşlarının başlaması ve Çin’e ambargo konulması olarak biliniyor. ABD yine benzer bir adım atarsa zaten zorda olan ekonominin daha da kötü bir duruma düşeceği söylenebilir.

Bunun yanı sıra fiyat düşüşünün sebebi olarak gösterilen olaylar arasında 12 Mayıs tarihinde yaşanacak olan Bitcoin Halving de yer alıyor. Uzmanların bir kısmı blok ödülü yarılanmasının çoktan fiyatlanmış olduğunu ve BTC’nin bu sayede 30 Nisan tarihinde 9.400 doları gördüğünü düşünüyor. BTC’de eğer Halving’in fiyata olan etkisi son bulduysa bu seviyede zor günler yaşayacak olan madenciler fiyatın daha da azalmasına sebep olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar