Bitcoin Tahminleri Çıkan Analist: Sırada Bu Var!

Özet

  • Bitcoin'in (BTC) fiyatı 27 bin dolar direncini kırma hızını sürdüremedi ve şu anda 27 bin 218 dolarda işlem görüyor.

  • Kripto para analisti Crypto Faibik'e göre boğalar için kritik olan bu direncin kırılması, 31 bin 800 dolara doğru bir yükselişi tetikleyebilir.

  • Analist direncin geçilememesi halinde 25 bin dolara bir geri çekilme olacağı konusunda ise uyardı.

  • Piyasaya etkisi: Nötr
15:40
19 Eylül 2023

Bitcoin‘in (BTC) fiyatı haftanın ilk gününde yükseliş ivmesini güçlendirdi ve önündeki direnç olan 27 bin doları kırmasının ardından bir hız kesti. Bu dikkate değer tırmanış nedeniyle çoğu kripto para için duyarlılık toprlandı; altcoin kralı Ethereum’un (ETH) fiyatı bin 600 doların üzerine çıktı ancak o da bin 650 dolar civarında hız kesti. XRP (XRP), Cardano (ADA) ve Toncoin (TON) gibi diğer üst düzey altcoin’ler de etkileyici bir performans gösterdiler. Toplam piyasa değeri de yüzde 1,4 artarak 1.1 trilyon dolara eşiğine geldi. Tüm bunlar boğaların yeniden dizginleri ele aldıklarına işaret ediyor. Peki Bitcoin için sırada ne var, gelin daha yakından bakalım.

Bitcoin’in Fiyatı 27 Bin Dolar Direncinin Üzerinden Tutunmaya Çalışıyor

BTC’nin fiyatı, satıcıların 27 bin 200 dolar seviyesindeki yığılması nedeniyle şu anda bu seviyede hız kesmiş durumda ve direnç civarında, 27 bin 218 dolardan işlem görüyor. Aşağı yönde en yakın destek noktası üst aralık kanal sınırı ve 200 günlük Üstel Hareketli Ortalama’nın (EMA) (mor) geçtiği 26 bin 652 dolar seviyesinde bulunuyor. Hareketli Ortalama Yakınsama Iraksama (MACD) göstergesindeki yatay eğilim, boğaların kısa süreliğine kontrolü ele aldığını ortaya koyuyor.

Crypto Faibik gibi yakından takip edilen analistler, boğaların dizginleri tamamen ele geçirmesi için 27 bin dolar direncinin kırılması gerektiğine inanıyor. Analiste göre boğalar fiyatı 27 bin dolar direncinin üzerinde tutmayı başaracak olurlarsa 31 bin 800 dolar direncinin hedeflendiği bir yükseliş bekleyebilir. Bununla birlikte, Crypto Faibik 27 bin dolar direnci güçlü kalmaya devam edecek ve fiyat buradan geri çekilecek olursa 25 bin dolar seviyesinin tekrar ziyaret edilebileceği konusunda uyardı.

Potansiyel bir düşüş durumunda fiyatın aralık direncine karşılık gelen 26 bin 652 dolar seviyesindeki desteğin üzerinde tutunması boğaların önceliği olması gerekiyor. Kısa vadeli yatırımcıların kar alma eğiliminde olacak herhangi bir artış nedeniyle satış baskısı zirveye çıkacak olursa MACD‘den bir satış sinyali gelebilir.

Para Akışı Endeksi‘ndeki (MFI) düşüş eğilimine bağlı olarak BTC piyasalarına negatif fon akışı ile birlikte potansiyel düşüş görünümü, 27 bin 200 dolara olan mini rallinin sürdürülemez olduğu anlamına gelecek. 50 günlük EMA (kırmızı) ve 100 günlük EMA (mavi), Bitcoin’in fiyatının 27 bin dolar direncinden geri dönemsi halinde 26 bin 448 doların ve 26 bin 340 doların destek görevi göreceğini gösteriyor.

Bitcoin Balinaları BTC Biriktiriyor

Kripto para piyasası karışık sinyaller vererek, düşüş ve yükseliş duygularının aynı anda yaşanmasına neden oluyor. Bazıları Bitcoin’in fiyatının 15 bin dolara düşmesini ve bu düşüşle birlikte boğa koşusunu tetikleyecek bir katalizörün geleceğine inanırken, diğerleri bir sonraki büyük yükselişin başlamasından önce 22 bin dolara bir düşüşün muhtemel olduğunu söylüyor.

Öte yandan balinalar, 1 – 10 bin BTC tutan cüzdan adreslerinin kripto para borsalarına giriş hacminin yüzde 66’sını oluşturduğu göz önüne alındığında, Bitcoin satın alma fırsatını değerlendirmeye devam ettikleri görülüyor. Zincir üzeri veri platformu CryptoQuant’a göre Coinbase Premium Endeksi‘ndeki artış, spot borsadaki birikimin arttığını ortaya koyuyor.

Şu anda 1 milyar doların üzerinde olan vadeli işlem piyasasındaki açık pozisyonlar, pozitif bir fonlama oranını ve ardından uzun vadeli yatırımcıların hakimiyetini ve iyimser hissiyatı doğruluyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar