X

Bitcoin, Korona ve Finansal Piyasalar – Detaylı Analiz

Çin'de başlayan ve Dünyaya yayılan Korona virüsü tüm reel sektörleri ve finans sektörünü darmadağın etti. Peki gelecekte bizi neler bekliyor?
12:00
22 Mayıs 2020

Çin’de başlayan ve tüm Dünyaya yayılan COVID-19, SARS COV-2 veya nam-ı değer Korona virüsü tüm reel sektör ve finans sektörünü darmadağın etti. Probiyotix : Sağlıklı Bilgi Kaynağı sitesinde yayınlanan verilere göre Türkiye dahil tüm Dünyada COVID-19 salgınında yeni vaka sayısı ve ölümlerde durağanlaşma gözlenmekte. Bir diğer ifade ile artık Dünya, yeni normale alışma sürecine geçebilir.

Bir çok kaynak COVID-19 salgınının yarattığı sosyal izolasyon politikalarının en azından 2021 sonuna kadar devam edebileceğini belirtiyor. Bunun en temel nedeni toplumun %60-70’inin bağışıklık kazanması gerekliliğidir.

Probiyotix’e Göre Tüm Dünya Günlük Korona Yeni Vaka Sayısı

Kaynak : Probiyotix : Dünya ve Türkiye COVID-19 Kaynaklı Vaka Sayıları ve Muhtemel Senaryolar Analizi, 12 Mayıs 2020

Korona Salgını ve Finansal Piyasalara Etkisi

Salgının devam etmesi bir yana, salgın çıktığı andan itibaren öncelikle tüketimin kısılma beklentisi ile reel sektörde bir küçülme beklentisi başlayınca, finansal piyasalarda da büyük bir yıkım yaşandı.

S&P 500 endeksini incelediğimizde tarihi rekorlar kıran S&P 500 endeksi 3.400 seviyelerinden neredeyse 2.200 seviyelerine kadar, bir diğer ifade ile %50’ye yakın bir düşüş gerçekleştirdi. Akabinde ardı ardına FED başta olmak üzere Avrupa Merkez Bankası ve ülkelerin merkez bankalarından gelen parasal genişleme açıklamaları ile tekrardan 3.000 bandına doğru hareketlendi.

TradingView Web Sitesi Verilene Göre S&P 500 İndeksi

Kaynak: TradingView, S&P 500 Index, 19.05.2020

Aslında salgın paniği ile yapılan derin satışlar, Dünya tarihinde hiç görülmeyen bir parasal genişleme ile toparlanma sürecine girdi. Bu toparlanma sürecinde finansal piyasalarda yaşanan yıkım bir miktar geri alındı.

G20 ülkeleri içerisinde yapılan bir analizde ülkelerin GSYİH’ya açıkladığı paket oranları %21’den %0.72’ye kadar değişmekte. İşte bu parasal genişlemenin piyasalarda tekrardan alım iştahını doğurduğu söylenebilir. Bunun nedeni düşük faizde ortaya çıkan bu paranın oluşturduğu risk iştahı artışı ile ucuzlamış olan hisse senedi piyasasına girişi olabilir. Ne yazık ki bu tablo göstermiştir ki açıklanan bu parasal genişleme yine vatandaşlara değil, şirketlere ve şirketlerin hissedarlarına yaramıştır. Toplum içerisinde işsiz kalan, gelir kaybına uğrayan, hastalanan vatandaşlar belki bu paketlerden en az faydalanacak kesim olacaktır.

Statista Web Sitesi Verilene Göre G20 Ülkeleri Parasal Genişleme GSYİH Oranları

Kaynak : Statista, Value of COVID-19 fiscal stimulus packages in G20 countries as of May 2020, as a share of GDP, 19 Mayıs 2020

Türkiye, ne yazık ki parasal genişleme ve Korona için alınan tedbirlerde GSYİH’na göre %1.5 gibi bir oran ile diğer bir çok ülkeden daha az destek paketi açıklamıştır. Bu durumun ekonominin toparlanma sürecinde etkisini önümüzdeki dönemde hep birlikte izleyip göreceğiz.

Bitcoin ve Kripto Para Dünyası Korona’dan Nasıl Etkilendi?

Bitcoin yarılanma yılı olduğu için 2020’de büyük bir artış beklentisi tüm kripto severlerin beklentisiydi. Herkes elindeki kriptoları tutmak ve arttırmak için bu beklenen artıştan önce balinaların spekülatif hareketlerine rağmen satış yapmıyor bekliyordu.

3 Ocak 2009 yılında ilk bloğun kazıldığı Bitcoin ile başlayan kripto para macerasında Bitcoin yarılanma tarihleri 28 Kasım 2012, 9 Temmuz 2016 ve 11 Mayıs 2020 olarak gerçekleşmiştir. Önümüzdeki dönemde de her 4 yılda bir yarılanma gerçekleşecek.

Korona salgını çıkmadan önce 10.275 $ zirveyi gördükten sonra Bitcoin fiyatı finansal piyasalarla benzer olarak 4.830 $’a kadar düşüş gösterdi. Yine benzer şekilde finansal genişlemeler açıklandıkça tekrar toparlanma gözlendi.

Korona Salgın Dönemi Bitcoin Fiyat Hareketliliği

Kaynak : Blochain.com Web Sitesi, Pazar Fiyatı, 19.05.2020

Bitcoin’de Yükseliş Devam Edecek Mi?

Açıkçası Korona’dan ve finansal piyasalarda yaşanan genişleme paketlerinden bağımsız olarak daha önce yaşanan yarılanma dönemleri üzerinden bir analiz yapıldığında beklentilerden farklı bir sonuç gözlenebilir.

Gerçekleşen yarılanma zamanları, sonrasında yaşanan yükseliş trendi ve tepe noktasından bir sonraki yarılanmaya geçen sürede yaşanan düşüşleri öngörerek yapılan hesaplamalarda bir sonraki tepe noktasının beklendiği gibi 2020 yılında değil ancak 2026 yılında olabileceği gözlenmektedir. Bu ihtimal gerçekleşirse 2026 yılında 299.518 $ gibi inanılmaz bir tepe noktası hesaplanmaktadır.

Diğer yarılanmalarda da bu rakamın çok daha fazla tepe noktalara çıkabileceği ve belki 2037 yılında 7 Milyar $ olabileceği hesaplanmaktadır. Ancak elbette bu rakamlar izafi olup, daha önceki oranlar ile hesaplandığını ve gerçekleşme ihtimalinin düşük olduğu unutulmamalıdır.

Bitcoin Yarılanma Zamanları ve Fiyat Hakkında Bilgiler

2020 yılında Bitcoin ve kripto paralarda yükseliş devam eder mi, 2020 yılında yeni Bitcoin ve kripto paralarda zirve gözlenir mi sorularını bu analize göre cevap vermek zor, ancak 2026 yılında yaşanması hesaplanabilecek zirve noktasını kabul edersek, bugüne ulaşana kadar Bitcoin fiyatının geçecek zamanda illa ki mevcut değerlerinin üzerine çıkabileceği söylenebilir.

Bitcoin ve kripto para piyasaları her şeye gebe, bir bakarsınız düşer, bir bakarsınız yükselir. Ancak geçmiş analizler fiyatların önümüzdeki dönemde de yükselmeye devam edebileceğine, düşüşler olsa bile yeni zirvelerin olabileceğini düşündürmekte. Yine de Bitcoin ve kripto para piyasalarına yatırım yapan herkes yüksek riskten haberdar olmalı ve yatırımlarını buna göre yapmalıdır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar