X


Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksinde Son Durum!

Metrik şu anda 21 Temmuz 2021'den bu yana en düşük seviye olan 15'i işaret ediyor.
17:45
6 Ocak 2022

Topluluğun kripto para birimleri hakkındaki genel duyarlılığını izleyen Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi, aşırı korku bölgesinin derinliklerine indi. Metrik şu anda 21 Temmuz 2021’den bu yana en düşük seviye olan 15’i işaret ediyor.

Altı Ayın En Düşük Seviyesi

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi, BTC’ye yönelik anlık yatırımcı duygularını 0’dan (Aşırı Korku) 100’e (Aşırı Açgözlülük) kadar ölçeklendirir. Bunun yapmak adına kripto para biriminin oynaklığı, anketler, sosyal medya etkinliği ve diğer faktörler dahil olmak üzere çok sayıda segmenti izler.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

5 Ocak’ta Bitcoin fiyatı kısa süre içerisinde 47.000 dolardan 43.000 dolara kadar geriledi. Bugün ise düşüş devam ederken fiyat 43.000 dolar seviyesinin altına sarktı. Kripto para piyasasındaki eğilim ve BTC’nin fiyat düşüşü metriği önemli şekilde etkileyerek Aşırı Korku durumu olan 15’e düştü.

Fiyat düşüşünü FED’in yakında ABD’de enflasyonla mücadele adına faiz oranlarını yükseltmeye başlayacağına dair raporların tetiklediği düşünülüyor. Bununla birlikte yaklaşık bir ay önce tespit edilen COVID-19 varyantı Omicron, 42.000 dolara düşen BTC dahil olmak üzere tüm finansal piyasaları rahatsız etti.

Satın Alma Fırsatı Mı?

Bu durum lider kripto para birimi Bitcoin‘in birkaç gün içerisinde değerinin önemli bir kısmını ilk kez kaybetmesi değil. BTC, şimdiye kadar kaybedilen zeminin üstesinden gelmeyi başardı. Bu da düşüşlerin uzun vadeli yatırımcılar için büyük bir endişe kaynağı olarak görülemeyeceği anlamına geliyor.

Bu hafta başlarında üçüncü en büyük Bitcoin balinası, düşük fiyattan yararlandı ve yaklaşık 21 milyon dolara 456 BTC satın aldı. Gelişmenin akabinde adres, varlıklarını 5.6 milyar doların üzerinde 120.845 BTC’ye çıkardı. Varlığın geleceği adına bir başka yükseliş işareti de Goldman Sachs’ın perspektirinden geldi. Genel duruşunda Bitcoin’i desteklemeyen ABD yatırım bankası, son zamanlarda yatırımcıların önümüzdeki yıllarda tercihlerini altından Bitcoin’e çevirebileceğini belirtti. Goldman Sachs, Bitcoin’in önümüzdeki dönemde 100.000 dolara ulaşabileceği hakkında rapor yayınlamıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar