Bitcoin’de Kar Alma Alarmı! Kripto Kralı İçin Sırada Ne Var?

Özet

  • En büyük kripto para Bitcoin'in (BTC) fiyatı 26 bin 500 doların üzerinde kararlı bir seyir sürdürüyor.

  • Bitcoin'in zincir üzeri aktivitesi artarken, son dönemdeki fiyat artışı yatırımcıların kar alma eğilimini artırıyor.

  • Analist Michael van de Poppe, fiyatın dibe vurmuş olabileceğini öne sürerek yatırımcıları rahatlatan bir açıklama yaptı.

  • Piyasaya etkisi: Nötr
10:30
15 Eylül 2023

En büyük kripto para Bitcoin (BTC) bir kez daha 26 bin 500 dolar seviyesinin üzerine geri döndü ve bir süredir bu eşiğin üzerinde hareket ediyor. İflas eden kripto para borsası FTX’in alacaklıları için elindeki yaklaşık 3.4 milyar dolar değerindeki kripto parayı tasfiye edeceği haberi Bitcoin’in fiyatında volatilitenin tetikleyicisi oldu. Bununla birlikte, fiyattaki son artış Bitcoin’in zincir üzeri aktivitesinde sağlıklı bir artışla sonuçlandı.

Bitcoin’de Kar Alımları Arttı

Zincir üzeri veri sağlayıcısı Santiment, Bitcoin’in son 5 ayın en yüksek seviyesindeki benzersiz adres aktivitesi serisini sürdürdüğünü ve günde ortalama 1.1 milyon cüzdan adresinin aktif olarak BTC gönderip aldığını bildirdi. Buna ek olarak, son 3 gündeki yüzde 5’lik fiyat artışı yatırımcıların kar alımlarında artışın tetikleyicisi oldu ve kar alımları son 2 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Ayrıca, Bitcoin yatırımcıları son iki ayın en yüksek kar-zarar oranını kaydetmelerinin ardından bir miktar kar etme fırsatı buldular.

Tecrübeli kripto para analisti Michael van de Poppe, Bitcoin’in fiyatının muhtemelen beklendiği kadar düşmeyeceği öngörüsüyle yatırımcıları rahatlatan bir açıklama yaptı. Poppe, 25 bin dolar seviyesinin dip olma ihtimalinin yüksek olduğuna dikkat çekerek, fiyatın bu destek seviyesinin üzerinde tutunması gerektiğini söyledi. Bu senaryoda kripto kralının fiyatının 25 bin 600 dolar ile 25 bin 900 dolar arasındaki seviyelerin üzerinde kalması oldukça önemli. Bu aralığın altına olacak bir düşüş, önemli fiyat hareketlerinin gerçekleşmesinden önce yüksek miktarda stop-loss’un diğer bir deyişle zarar kesin tetikleyicisi olabilir.

Dahası kripto para piyasasının mevcut döngüde dibe vurmuş olma ihtimali de artmış durumda. Fiyat, bir kez daha önemli bir gösterge olan 200 Haftalık Üstel Hareketli Ortalama‘nın (EMA) üzerinde işlem görüyor ve haftalık zaman diliminde fiyatın 200 haftalık EMA’nın üzerinde kapanış yapması beklenebilir.

Bitcoin Opsiyon Verilerinde Son Durum

Greeks Live’dan alınan Bitcoin opsiyon verileri, alım satım oranının 0,74, maksimum acı noktasının 26 bin dolar ve 560 milyon dolar nominal değere sahip 22 bin adet BTC’den oluşan opsiyonunun vadesinin yakında dolacağını gösteriyor.

En büyük kripto para son dönemde gün için minimum volatilite gösteriyor olsa da volatilitedeki son kayda değer artış 12 Eylül’de kaydedildi. Fiyattaki volatilite artışının her hafta bir veya iki gün içinde yoğunlaşma eğilimi göstererek nispeten dar fiyat hareketine neden oluyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar