reklamı kapat

Bitcoin İle Satılmak İstenen Covid-19 Alan Adına El Konuldu

Covid-19 hastalığından faydalanıp Bitcoin elde etmek isteyen bir kişi daha engellendi.
15:00
26 Nisan 2020

Koronavirüs krizi bütün dünyayı etkisi altına aldı ve bu durum hastalıkla ilgili farklı girişimlerin yapılmasına sebep oluyor. ABD yargısı da geçtiğimiz günlerde Koronavirüs’ü kendi lehine kullanmak isteyen bir kişiye karşı oldukça önemli bir karar aldı. ABD Savcılık Ofisi, Covid-19 alan adını Bitcoin (BTC) karşılığında satmak isteyen kişiyi tespit ettiklerini ve alan adına el koyduklarını belirtti.

Covid-19 Alan Adını Bitcoin İle Satmak İstedi

Başsavcı William Barr konu hakkında başlattığı soruşturma sonunda söz konusu kişinin aynı zamanda Coronaprevention.org isimli alan adının da sahibi olduğunu ve bunu “hacker forumunda” satmak istediğini tespit ettiklerini belirtti. Başkan Donald Trump’ın Covid-19 yüzünden olağanüstü hal ilan etmesinin hemen ertesi günü yaşanan bu gelişme, kolluk kuvvetlerinin radarından kaçmadı.

Mahkeme tarafından görevlendirilen bir görevli, satılık Covid-19 alan adını satın almak istediğini belirtti ve olası bir müşteri gibi ilgili kişiye yaklaştı. Satıcının bunun üzerine ilgili adresi 500 dolar karşılığında satmak istediği anlaşıldı ve 20 Nisan tarihinde gizli görevdeki ajan tarafından ödemenin bir kısmı yapıldı.

Savcılık şu an içerisinde bulunulan durumdan faydalanmak isteyen ve bunu insanları kandırıp korkutarak yaptığı tespit edilen söz konusu kişinin sahip olduğu alan adına el konulduğunu açıkladı. Şu an Covid-19 alan adına sahip adrese girildiğinde buna ulaşılamadığı görülüyor.

Aslında bundan  önce de dolandırıcıların Covid-19 hastalığı yoluyla Bitcoin elde etmek istedikleri görülmüştü. Bu da özellikle içerisinde bulunduğumuz dönemde bu ve buna benzer gelişmelere karşı dikkatli olmak gerektiğini gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.