f Bitcoin Fiyatı: Vadeli İşlem Kayıplarının Etkisi ve Gelecek Tahminleri › COINTURK

Bitcoin Fiyatı: Vadeli İşlem Kayıplarının Etkisi ve Gelecek Tahminleri

Özet

  • Bitcoin fiyatı son günlerde büyük dalgalanmalar yaşadı, önce 26.400 doların üzerine çıktı sonra tekrar 26.000 doların altına geriledi.

  • Vadeli işlem yatırımcılarının pozisyonlarını tasfiye etmeleri piyasadaki belirsizliği artırdı ve short likidasyonları 7 Eylül'de 23,5 milyon dolara ulaştı.

  • Analistler Bitcoin'in Eylül ayındaki performansının kritik olduğunu ve gelecekteki fiyat hareketlerini izlemek için beklenildiğini söylüyorlar.

  • Piyasaya Etkisi: Nötr
17:30
8 Eylül 2023

Bitcoin piyasası son dönemde oldukça hareketli günler geçiriyor. Son veriler, kripto para dünyasının en önde gelen oyuncusu Bitcoin’in fiyatının volatilite seviyesinin yüksek devam ettiğini gösteriyor. 26.400 doların üzerine çıkarak yatırımcıları sevindiren Bitcoin, kısa bir süre sonra 26.000 doların altına geri dönerek piyasada belirsizliği artırdı.

Bitcoin 24.400 Dolara Dönüş Sunuyor

TradingView’den alınan veriler, BTC fiyat hareketlerinin hem short pozisyonları hem de long pozisyonları tasfiye ettiğini gösterdi. Bitcoin önceki gün yukarı yönlü bir ivme yakalamış ve bu durum günlük kapanıştan sonra 26.400 doların üzerine çıkılmasıyla sonuçlanmıştı. Daha sonra yaşanan düşüş BTC/USD paritesini tam bir daire içine aldı ve parite yazının yazıldığı sırada 26.000 doların altına geri döndü.

Sonuç piyasayı bir aşağı bir yukarı kovalayan vadeli işlem yatırımcılarının cezalandırılması oldu. Kripto analiz kaynağı CoinGlass’ın verilerine göre short likidasyonları 7 Eylül’de toplam 23,5 milyon dolara ulaşırken, 8 Eylül’deki long likidite değeri henüz bilinmiyor. Popüler yatırımcı Skew, bir X paylaşımında gece piyasası haberlerinin bir bölümünde “short pozisyonlar beklendiği gibi avlandı” diye yazdı.

Diğer bir popüler yatırımcı Daan Crypto Trades, Ağustos ayından itibaren kaybedilen zemini geri kazanmanın önemine dikkat çekti ve şu ifadeleri X aboneleri ile paylaştı:

“Bitcoin, birçok kez test ettikten sonra nihayet Eylül aylık açılışının üzerine çıkabildi. Şimdi yeniden bu seviyeleri test ediyor. Asıl soru direnç gösterdiği kadar destek de sağlayacak mı? ‘Yeşil’ bir Eylül ayını sürdürmek boğaların elinde.”

CoinGlass verileri, Eylül ayının BTC fiyatlarında %10’a yakın bir düşüş yaratma eğiliminde olduğunu ve piyasa beklentilerinin 2023 için uygun şekilde çarpıtıldığını doğruluyor.

BTC Fiyatı Son Düzeltmeyi Pekiştiriyor

Popüler Yatırımcı Crypto Tony, gecelik hareketin gücünü reddederek 26.600 doların geçilmesi gereken direnç çizgi olduğunu takipçileriyle paylaştı. Açıklayıcı bir grafikle birlikte şu ifadelere yer verdi:

“25.600 dolarlık düşük aralıktan güzel bir ralli ancak aralığın en yüksek seviyelerine kadar takip yok bu yüzden yine orta aralıkta sıkışıp kaldık.”

“26.600 doları aşmadığımız sürece Bitcoin’e giriş yapmayacağım.”

Eylül ayının ilk haftasından itibaren tanıdık bir bölgeye döndükten sonra BTC/USD paritesi yine de şu anda 25.674 dolar seviyesinde olan 200 günlük üssel hareketli ortalamayı (EMA) korumaya devam etti.

Trade firması Eight’in kurucusu ve CEO’su Michaël van de Poppe, Bitcoin’in önceki döngülerde 200 haftalık EMA ile etkileşimi hakkında yorum yaparak, piyasanın bu sefer “son” BTC fiyat düşüşünün ortasında olduğunu söyledi:

“Teknik olarak konuşursak, yalnızca 2019’daki fiyat hareketine odaklanabiliriz ancak bu net bir durum sağlamaz. 2015’teki durum mevcut piyasayı bu döngü ile ilişkilendirebiliriz.”

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI