X


Bitcoin Fiyat Analizi: Lider BTC Destek Noktasından Sıçrayabilecek Mi?

BTC teknik grafikleri mevcut durumu nasıl ifade ediyor? Gelecek beklentileri ne?
19:23
23 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasasında görülen satış baskısı, lider Bitcoin’in 35.000 dolara kadar gerilemesine yol açtı. BTC fiyatı 40.000 dolarlık altına düşmesiyle birlikte hızlı bir aşağı yönlü hareket izledi. El Salvador Başkanı Nayib Bukele, 36.500 dolar fiyattan 15 milyon dolar değerinde 410 Bitcoin satın aldıklarını açıklamıştı. BTC teknik grafikleri mevcut durumu nasıl ifade ediyor? Gelecek beklentileri ne?

Bitcoin Adına Kritik Seviyeler

Rusya Merkez Bankası’nın kripto paraları kapsayan yasak önerisi kripto topluluğunda büyük tepki toplamıştı. Öte yandan FED’in faiz artırımı beklentisi gibi haberler piyasaya olumsuz hava pompaladı. Bitcoin fiyatı, 20 günlük MA seviyesinde güçlü bir dirençe karşı karşıya kaldı. Günlük RSI ise aşırı satış bölgesine giriş yaptı. 21 Ocak tarihinde BTC, 40.000 dolarlık destekten önemli ölçüde düşerek %10’luk bir kayıp yaşadı. BTC, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68.789 dolardan yaklaşık olarak %50 oranında uzaklaştı.

200 MA çizgisinin altına sürekli düşen BTC fiyatı, aşağı yönlü eğilimini koruyor. Ayrıca 20 MA hattı BTC fiyatına dinamik direnç sağlıyor. Kripto pazarındaki yoğun satış nedeniyle RSI 24 ile aşırı satım bölgesine kaydı. BTC fiyatı bu yazının kaleme alındığı sırada 35.300 dolar seviyelerinden işlem görüyor.  Amiral gemi şu anda 0.5 fibo seviyesi olan 35.000 dolarlık psikolojik destek civarında dalgalanıyor. Fiyat bu destek seviyesini de koruyamazsa BTC fiyatı için bir sonraki önemli durak 30.000 dolarlık birikim desteği olacaktır.

Balinalar Cüzdanlarını Dolduruyor

Öte yandan lider Bitcoin‘in uygun bir ralli başlatmadan önce azalan trendi çizgisiyle yüzleşmesi gerekiyor. 35.000 doların üzerindeki bir hareketle tekrar 40.000 doların alınması yolculuğu 45.000 dolara kilitleyebilir. Bunun yanı sıra Santiment verileri, balinaların Bitcoin topladığını işaret etti. Balinalar mevcut düşüş döneminde yaklaşık 40.000’i aşkın BTC satın aldı.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolayısıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar