X


Bitcoin Durdurulamıyor: Önemli Seviye Aşıldı, Yeni Rekor Kırıldı, BTC Artık 35.000 $

Bitcoin yeni rekorunu kırdı.
08:04
6 Ocak 2021

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 16 Aralık’ta başlattığı rekor kırma serüvenini sürdürüyor. Bitcoin adeta kendisiyle yarışıyor ve günlerdir rekor üzerine rekor kırıyor. 4 Ocak’ta yaptığı düzeltme ile 28.000 dolar bandına kadar gerileyen ve bu esnada çok kısa sürede 5.000 dolar birden düşüş gösteren Bitcoin, bugün de 5.000 dolar birden yükselişi saatler içinde sergiledi.

Bitcoin’de Yeni Rekor

Derin düzeltmesinin ardından fiyatını 31.000 dolar üzerine taşımayı başaran BTC, bu sabah 35.887 dolar ile yeni rekoruna imza attı. Yazının yayına hazırlandığı sırada 35.183 dolara gerilemiş olsa da BTC ilk kez 35.000 dolarlık seviyeyi geçerek yeni bir başarıya da imza atmış oldu.

Aslında Bitcoin 16 Aralık’ta başlattığı yükseliş maratonu göz önüne alındığında lider kripto varlığının sadece 20 gün gibi bir süreçte 15.000 dolar birden artış kaydettiği görülüyor. Dolayısıyla Bitcoin’in bu kısa süre içinde %80 yükseldiğini ve yalnızca bir hafta içinde bile %22 artış kaydettiğini ifade edebiliriz.

Bitcoin Neden Yükseldi?

Aslında uzun zamandır Amerika Bitcoin ve kripto para birimleri adına negatif adımlar atıyor ve bu da Bitcoin rallisinin önündeki bir engel olarak nitelendiriliyordu. Ancak ABD Para Birimi Denetleyici Ofisi yaptığı bir açıklama ile federal olarak yetkilendirilmiş bankaların ödeme için stablecoin ve halka açık blok zincirleri kullanmaları için yeşil ışık yaktı.

Bu haber uzun zaman sonra Amerika’dan kripto paralar adına gelen ilk olumlu haber olduğu için Bitcoin fiyatını etkilediği düşünülüyor.

Ayrıca bununla birlikte Bitcoin’in derin düzeltmesinin ardından satın alma baskısının arttığı ve bunun da BTC’yi yükselten sebeplerden biri olabileceği ifade ediliyor.

Altcoin Fiyatları

Bitcoin’in başlattığı ralliye her zaman olduğu gibi altcoin’ler de eşlik ediyor. Altcoin’ler arasında sadece ikinci bir dava ile karşı karşıya kalan ve varlıkları dondurulma tehlikesi altında olan Ripple’ın token’ı XRP payına düşeni alamıyor gibi görünüyor.

Piyasa hacmi bakımından en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum %11,20 artışla 1.124 dolar seviyesinde, XRP’de yaşanan düşüşler sebebiyle dördüncü sıraya yerleşen Litecoin (LTC) %8,22’lik artışla 163 dolardan ve son zamanların en çok dikkat çeken coin’leri arasında yer alan Polkadot (DOT) %5.72’lik artışla 9.91 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Yazının yayına hazırlandığı sırada Bitcoin’de ve altcoin’lerde yükselişlerin devam ettiği ve bir süre daha devam edeceği sinyallerinin alındığı görülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar