X


Bitcoin Dominasyonu Yükselişe Geçti: İndikatörler, Piyasa Adına Neye İşaret Ediyor?

Son aylarda istikrarlı bir düşüş eğilimi gösteren Bitcoin dominasyonu, tekrardan %41,76 seviyelerine yükseldi.
14:45
15 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ekim ayında %47’yken Aralık ayına kadar %39,90’lara düşen Bitcoin dominasyonu, tekrardan yükselişe geçti. Lider kripto para birimi Bitcoin’in piyasa değeri ise, henüz 1 trilyon doların üzerine çıkamadı.

Bitcoin Dominasyonu Toparlanıyor

Ekim ayında %50’lere yaklaşan Bitcoin dominasyonu, Aralık ayına kadar %39,8’lere kadar geriledi ve %39,50 destek alanına büyük ölçüde yaklaştı. Ancak Bitcoin dominasyonu %39,8 seviyelerinden yukarı yönlü bir ivme kazanarak %41,76 seviyelerine yükseldi. Birçok kripto para analisti BTC dominasyonundaki yükselişin süremsi halinde ise, %44 seviyesindeki direnç bölgesinden bir tepki gelebileceğini dile getirdi.

Bitcoin’deki dominasyonun toparlandığına dikkat çeken analistler, MACD ve RSI’ın yukarı yönlü ilerlediğini, dolayısıyla teknik görünümün yükseliş sinyali verdiğini dile getirdi.

Bitcoin’in Piyasa Değeri 1 Trilyon Doların Altında

Bitcoin’inin son aylarda kaydettiği değer kayıpları ile birlikte kripto para piyasası, yüksek oranlı düşüşler yaşadı. Ethereum, Binance Coin, Solana gibi piyasa değeri yüksek kripto para birimleri, ATH seviyelerinden oldukça geriye düştü. Bu bağlamda, kripto para ekosisteminin toplam piyasa değeri de 2,3 trilyon dolar seviyelerine geriledi.

Son aylarda kaydedilen bu değer kayıpları ile birlikte de Bitcoin’in 1 trilyon doların üzerindeki piyasa değeri, CoinGecko’daki güncel verilere göre 917 milyar dolara gerilemiş durumda.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar