X


Bitcoin Cash (BCH) Forkunun Ardından Çıkan Savaşı Kim Kazandı?

BCH hard fork'unun ardından iki grup arasında çıkan hash gücü savaşında son durum ne?
15:00
22 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin Cash (BCH) ağında bir hard fork gerçekleşeli bir hafta oldu ve kripto para piyasası bu işlem sonrasında yaşanan hash gücü savaşından oldukça önemli ölçüde etkilendi. Son duruma bakıldığında BCHABC’nin BCHSV karşısında hem hash gücü hem de kazılan bloklar bazında üstünlük sağladığı söylenebilir.

Bitcoin Cash ABC ile Bitcoin Cash SV adlı iki geliştirici grup arasında BCH hard fork’u öncesi fikir ayrılıkları yaşanmıştı. İki grup arasında uzlaşı sağlanamayınca hard fork’un ardından oluşan iki farklı BCH türü arasında bir tür mücadele başladı. Her iki taraf da rakibine üstünlük sağlayabilmek için sahip olduğu hash gücünü seferber etti. Sonuç olarak piyasa bu durumdan oldukça kötü etkilendi ve lider kripto para Bitcoin yaklaşık %20 oranında değer kaybetti. Bu son yaşanan düşüşün ardından BTC geçtiğimiz sene ulaştığı tüm zamanlar rekorundan yaklaşık %75 oranında değer kaybetmiş oldu.

Bitcoin Cash ağında mücadele eden iki taraf aynı zamanda borsalarda listelenecek BCH kısaltmasını kazanmak için de çalıştı. Bu kulvarda da Bitcoin Cash ABC’nin iyi bir iş çıkardığını söylemek yanlış olmaz. BCHABC’ye destek vermek adına şirketinin hash gücünü kullanan Roger Ver borsaların da onayını almayı başardı.

Piyasada hizmet veren büyük borsaların BCH hesaplarını açtığı ve token’leri BCHABC ile değiştirdiği ifade ediliyor. Bu durumda BCHABC çoğu platformda BCH kısaltmasıyla anılır hale geldi. Başka bir deyişle BCHABC Bitcoin Cash’in devamı olmayı başardı.

Dünyaca ünlü piyasa izleme platformu Coinmarketcap de BCHABC’yi BCH olarak listesine aldı. Piyasadaki dördüncü değerli kripto para olan BCH haberin hazırlandığı anda 224 dolardan işlem görüyordu.

Kaynak: Ethereumworldnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar