X


Bitcoin (BTC) Yükselirken Altcoin’ler Neden Daha Sakin Kaldı?

Bitcoin bugün dakikalar içinde 51.000 dolar seviyelerinden 55.555 dolara yükseldi. Ancak altcoin’lerin nispeten sakin kaldıkları görülüyor. 
18:30
6 Ekim 2021

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) hafta sonu bir yükselişe başladı ve bugün deyim yerindeyse uçuşa geçti. BTC fiyatı dakikalar içinde 51.000 dolar seviyelerinden 55.500 dolar seviyelerine yükseldi. Ancak BTC’de hızlı fiyat hareketleri yaşanırken altcoin’lerin nispeten daha sakin kaldıkları görülüyor.

Öncelik Bitcoin’in Mi?

Genel olarak tarihsel piyasa hareketlerine bakıldığında öncelikle Bitcoin’in bir yükseliş yaşadığı, bu sebeple tüm yatırımcıların BTC’ye akın ettiği ve lider kripto para biriminin hakimiyetinin arttığı görülüyor. Sonrasında ise Bitcoin’de konsolidasyon dönemi başlıyor ve yatırımcılar dikkatlerini altcoin’lere çeviriyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Yatırımcıların altcoin’lere yönelmesi ile birlikte Bitcoin dominance düşüyor ve bu da altcoin rallisini başlatıyor. Dolayısıyla sorunun yanıtı: Evet, öncelik Bitcoin’in.

Şu an için analistler Bitcoin fiyatının yükselişinin devam etmesini ve bununla birlikte Bitcoin dominance’ın da artmasını bekliyor. Buna ek olarak uzman isimler eğer bu senaryo yaşanmazsa beklenen rallinin gelmeyeceğini de ifade ediyor. Yani önce Bitcoin ve Bitcoin piyasa hakimiyeti yükselmesi. Ardından da altcoin’lerde artışlar başlamalı.

Tek Yükseliş Senaryosu Bu Mu?

Peki, Bitcoin piyasa hakimiyeti artmadan ve Bitcoin rallisi yaşanmadan altcoin sezonu başlamaz mı? Tabii ki böyle bir durum da yaşanabilir. Ancak şu ana kadar yaşanan ralli örneklerinde böyle bir duruma rastlanmadı.

Dolayısıyla her şey mümkün ancak beklentiler ilk senaryonun gerçekleşeceği yönünde. 2021 yılının ilk yarısında yaşanan ralli göz önüne alındığında da benzer bir durumun olduğunu görüyoruz. Bitcoin rekorunu Nisan ayında kırarken altcoin’ler genel itibari ile Mayıs ayında yeni rekorlara imza attılar.

Bu sebeple şu anda Bitcoin yükseliş yaşarken analistlere göre altcoin’lerin sakin kalmasında hiçbir sorun yok.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar