X


Bitcoin (BTC) Yatırımcılarına Aralık Ayı Uyarısı: Kemerleri Bağlayın

Bitcoin yatırımcıları için riskli günler yaklaşıyor.
20:44
29 Kasım 2020

Bitcoin (BTC) fiyatı oldukça hareketli bir kasım ayı geçirdikten sonra şimdi de büyük bir belirsizliğe sahip aralık ayına doğru ilerliyor. Bitcoin grafiğine bakıldığında teknik analizin yatırımcılara önemli bir sinyal verdiği görülmekte. Peki Aralık 2020 tarihi Bitcoin için neden bu kadar önemli ve uzmanlar ne tür uyarılarda bulunuyor?

Bitcoin Rekor Aylık Kapanışa Gidiyor

Aslında BTC/USD işlem çifti eğer bu gece 18.000 doların üzerinde kapanış yaparsa, Bitcoin tarihinin en büyük aylık kapanışını gerçekleştirmiş olacak .2017 yılında Bitcoin fiyatı 19.600 dolara kadar yükselse de bu noktadan sonra sert bir düşüş yaşamış ve aylık kapanışı 13.791 dolar seviyesinin altında yapmıştı. Eylül ayında ise BTC 13.791 dolarda aylık kapanış yaparak eski rekoru geçti. Şimdi ise bu rekor da geçilmek üzere.

Uzmanlar ve kripto para analistleri ise Bitcoin’in bu kadar kritik bir tarihe yaklaşmasının ve bunu geçmesinin volatilitede sert yükselişlere yol açabileceğini vurgulamakta. Tabii ki sadece aylık kapanış rekoru değil, aynı zamanda rekor seviyelere ulaşan vadeli işlem hacmi de risk teşkil ediyor. Vadeli işlemler yani kaldıraç kullanımı, Bitcoin fiyatında olur olmaz sert hareketlere neden olabilmekte.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

BTC Fiyatı İçin Risk Artıyor

Geçtiğimiz günlerde Bitcoin fiyatının yaşadığı sert düşüşün temel sebebi de kaldıraçlı işlemler ve satış baskısı olarak biliniyor. BTC fiyatı 28 Kasım tarihinde 16.500 dolara kadar gerileyerek bundan birkaç gün önceki yükseliş havasını paramparça etmişti. Ancak şu an birçok yatırımcı bunun geçiçi bir düşüş ve korkutma taktiği olduğunu düşünmekte.

Ünlü analist ve araştırmacı Sam Trabucco da şu an birçok ABD merkezli kurumsal şirketin BTC lehine açıklamalarda bulunduğunu ve önümüzdeki günlerin parlak olabileceğini vurguladı. Bu da bireysel yatırımcıları zorlu günlerin beklediğini gösteriyor. Sadece 21 milyon BTC arzı bulunması, hem kurumsal hem de bireysel yatırımcıların istedikleri kadar BTC almalarını imkansız hale getiriyor.

Monero becoming more popular than bitcoin on the Dark Web | City & Business  | Finance | Express.co.uk

Bireysel Yatırımcıların BTC’leri Gidebilir

Peki bireysel yatırımcılar ne olursa BTC’lerini satmaya karar verir? Bunun cevabı ise ağır satış baskısı olarak biliniyor. Eğer yatırımcılar çok sert fiyat düşüşleri karşısında çaresiz kalıp paniğe kapılırlarsa, ellerindeki BTC’leri satabilirler. Nitekim birkaç gün önce de tam olarak bu yaşandı ve fiyat şimdi yeniden eski noktasına doğru ilerliyor.

Uzmanlara göre aralık ayına girilmesi ile beraber benzer tablolar görülecek ve volatilite çok fazla artacak. Bu da gün içerisinde 1.500 dolar gibi sert düşüşlerin veya yükselişlerin görülebileceği anlamına geliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar