X

Bitcoin (BTC) ve Kripto Paralar İçin Bir Karar da İspanya’dan Geldi

Kripto paralara yönelik katı yasalara bir yenisi daha eklendi.
21:02
13 Ekim 2020

Bitcoin (BTC) ve kripto paralarla ilgili olumsuz kararların resmen ardı arkası kesilmedi ve devamlı olarak başka ülkelerden yeni kararlar gelmekte. Bloomberg tarafından aktarılan habere göre İspanya hükümeti sözcülerinden Maria Jesus Montero da yakın zamanda yaptığı duyuruda kripto para sahiplerinin bundan sonra bunu ibraz etmek zorunda kalacağını vurguladı.

İlk olarak 2018 yılında oluşturulan yasa o tarihlerde sadece finansal şirketleri kapsıyordu. Vergiden sorumlu kurumlar tarafından oluşturulan taslak, finans şirketlerinin devamlı olarak kripto para birimi alım veya satımı yapan kişilerin isimlerinin ve alım satım verilerinin ibraz edilmesini amaçlıyordu.

Kripto Paralarla Vergi Kaçakçılığını Engellemek Amaçlanıyor

Bu girişimin arkasındaki itici güç ise olası vergi kaçakçılığını engellemek ve kara para aklamanın önüne geçmek şeklinde belirtildi. Kripto para birimleri ile vergi kaçakçılığı ve kara para aklama hükümetlerin tam anlamıyla korkulu rüyası haline geldi ve itibari paralarla yapılan birçok yasa dışı eylem artık “gözlerine batmıyor”.

Aslında ünlü kripto para yatırımcısı John McAfee‘nin de İspanya içerisinde tutuklanması ve vergi kaçırma suçları yüzünden ABD’ye iadesinin yapılacağı haberi de İspanyol yetkililerin bu konuda ne kadar katı olduklarını göstermekte. John McAfee yaklaşık 23 milyon dolarlık vergi kaçakçılığı yapmakla suçlanıyor ve artık İspanya hükümeti de kripto para sahibi yatırımcıların bunları ibraz etmesini zorunlu kıldı.

Kararın John McAfee ile alakalı olup olmadığı bilinmese de bunun yakında diğer ülkeleri de etkileyeceği kesin.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar