X


Bitcoin (BTC) Kullanımı Nijerya MB Uyarısına Rağmen Artıyor!

Nijerya'da tehditlere rağmen Bitcoin (BTC) kullanımı artıyor.
10:00
9 Aralık 2019
nijerya bitcoin kullanımı
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin (BTC) dünyanın dört bir yanına yayılmaya ve kullanım konusunda artış yaşamaya devam ediyor. Nijerya Merkez Bankası gibi birçok kurum ve otorite BTC’nin ‘meşru bir para’ olmadığına dair uyarılar yayınlasa da, vatandaşların BTC kullanımı her geçen gün daha da artmakta ve rekora doğru ilerlemekte.

Bitcoin Afrika’da Büyümeye Devam Ediyor

Nijerya Merkez Bankası 2019 yılının Aralık ayında yayınladığı raporunda, Bitcoin’in zararlarına değinmiş ve bunun kendileri tarafından onaylı bir para birimi olmadığını vurgulamıştı. Nijerya Bankacılar Birliği (CIBN) tarafından yayınlanan son verilere bakıldığında ise, merkez bankası tarafından yapılan uyarının insanları tam tersine BTC’ye yönlendirdiği görülmekte.

Ülkede kripto para birimlerine ve Bitcoin’e düşman olan tek otorite merkez bankası değil ve Nijerya Senatosu da daha önce Bitcoin hakkında sert uyarılarda bulunmuştu.

Kripto para sektörü temel olarak Asya ve ABD odaklı bir piyasa olarak bilinse de, Afrika son aylarda ciddi atılımlar yapmaya başladı. Bankacılık hizmetlerine erişimi olmayan milyonlarca kişinin yaşadığı bölgede, Bitcoin hacmi açısından da rekorlar kırılmaya başlandı. Twitter CEO’su Jack Dorsey’in bile bizzat gidip kripto para etkinliklerine katıldığı Afrika, uzmanlara göre Bitcoin’in ve sektörün geleceğini belirleyebilecek kadar önemli bir role sahip.

Nijerya, kripto para piyasası açısından bölgenin en büyüklerinden birisi olsa da, Güney Afrika da benzer bir ivmeye ve kullanım oranına sahip ki bu daha da artacak gibi duruyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar