X


Bitcoin (BTC) İçin Ocak Ayındaki Kritik Tarihler! Altcoinler Ani Hareketler Yapabilir!

Ocak ayında iki önemli gelişme yaşanacak bu tarihleri not edin!
23:15
13 Ocak 2022

ABD tarafından gelen haberler Bitcoin fiyatını bir süredir kontrolü altına aldı. Önce FOMC toplantı tutanaklarıyla fiyat düştü. Sonrasında FED Başkanı Powell’in açıklamalarıyla yeniden yönünü yukarıya çevirdi. Dün gelen enflasyon verisiyle birlikte Bitcoin 44.000 doları aştı. Önümüzdeki iki önemli tarih var ve Bitcoin ani hareketler yapabilir. Elbette bu durum altcoinleri de ciddi anlamda etkileyecek.

Bitcoin Enerji ve Ticaret Komitesi

Enerji ve Ticaret Komitesi, 20 Ocak’ta “Kripto para birimlerini temizlemek: Blockchain’lerin Enerji’ye Etkileri” başlıklı bir oturum düzenleyecek. Kongre, resmi olarak blockchain’in, özellikle de Bitcoin gibi iş kanıtı ağlarının (proof-of-work, kabaca madenciliği yapılan ağlar) çevresel etkisini araştırıyor. 13 Ocak’ta, Enerji ve Ticaret Gözetim Alt Komitesi, 20 Ocak için duruşma duyurusunu resmen yaptı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Henüz bir tanık listesi mevcut değil ve alt komite çalışanları detay paylaşmadı. Duruşma, geçen yıl Bitcoin hash oranının en büyük kaynağı haline gelen ABD’deki kripto madenciliğinin yükselişiyle ilgili artan endişeyi takip ediyor. Gözetim Komitesi, genel olarak konuşursak, görev alanı sorunlu faaliyetleri dizginlemeye odaklandığından, bir endüstrinin çekindiği kurumlardandır.

Ocak Ayı FED Toplantısı

Bu ay ikinci büyük gelişme ise Komite duruşmasından sonra olacak. Ocak ayı FED toplantısı 25-26 Ocak tarihlerinde yapılacak. Salı ve Çarşamba günü toplanacak FED ekonomiye ilişkin birçok konuyu tartışacak. Özellikle 26 Ocak Çarşamba günü akşam 22:00’da FED açıklamasını takip eden bir volatilite yaşanabilir.

Bitcoin bu açıklamaları takip eden ciddi hareketleri daha önce sıklıkla yaptı. Aynı risk altcoinler için de geçerlidir. Saat 22:30’da ise FED Başkanı Powell konuşacak ve alınan kararlara ilişkin detayları açıklayacak. Konuşması bittikten sonra tanınmış medya kuruluşlarının sorularını cevaplayacak. Bu toplantıda faizler için bir artırım beklenmiyor. Dün gelen enflasyon verisi %7 ile beklenen seviyede kaldı. Bununla birlikte Mart ayında faizlerin artma ihtimali %70’le kuvvetli görünüyor. Birçok FED üyesi bu yıl 2 veya 3 faiz artırımının olacağını açıkladı.

Öte yandan Mart ayına kadar varlık alımlarının sıfırlanması bekleniyor. Powell son yaptığı açıklamada bunu doğruladı. Bu durumda piyasaya pompalanan dolar artık durmuş olacak. FED’in bilanço azaltmasıyla alakalı da Ocak toplantısında net bir karara varılması bekleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
huobi
huobi
Araştırma Makaleleri

İlgili Yazılar