X

Bitcoin (BTC) Fidyesi İçin Kaçırılan 8 Yaşındaki Çocuk Kurtarıldı

8 yaşındaki çocuk Bitcoin fidyesi için kaçırıldı.
19:51
20 Aralık 2020

Bitcoin (BTC) fiyatı 24.000 dolara kadar yükselirken bunu kötü amaçlar için kullanmak isteyen kişilerin sayısı da artıyor. Karnataka’daki bir hint bölgesi olan Darkshina Kannada’da yaşanan son olay, buna gerçek bir örnek oldu. Sekiz yaşındaki çocuğun kaçırılmasından sonra ailesi aranıp Bitcoin fidyesinin istendiği belirtildi.

8 Yaşındaki Çocuk, Bitcoin Fidyesi İçin Kaçırıldı

Cumartesi günü kurtarılan 8 yaşındaki çocuk, kendisine iyi davranıldığını ifade etse de bu olay bölgede büyük bir yankı uyandırdı. Olayla ilgili 6 kişinin tutuklandığı ve haklarında dava açtığı belirtiliyor. Polis yetkilileri tarafından yapılan açıklamada kaçırılan çocuğun bölgede yürüyüşe çıktığı 17 Aralık tarihinden beri kaybolduğu belirtiliyor.

Çocuğun babasının ise yerel bir işadamı olması dikkat çekiyor. Dedesi ile beraber yürüyüşe çıkan çocuğun dedesinin yanından kaçırıldığı ve babasının varlığı nedeniyle fidye hedefi olduğu belirtilmekte. 19 Aralık tarihinde kurtarılan ve sadece 2 gün suçluların elinde kalan çocuğu kaçıran baş şüphelinin ise bulunamadığı belirtiliyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Ana Şüpheli Babanın Eski Ortağı

Bitcoin fidye olayında ana şüphelinin ise çocuğun babasının eski iş ortağı olduğu vurgulanmakta. Polis yetkilisi açıklamasının devamında Bitcoin ve kripto para fidye olaylarının son dönemde inanılmaz bir şekilde arttığını belirtti. Babasının Bitcoin yatırımına sahip olduğu varsayımına dayandığını düşündüklerini belirten polis yetkilileri, Bitcoin fiyatı yükselince şüphelilerin de onu kaçırmak istediğini vurguladı.

Kripto para fidye olayları daha önceki dönemlerde de sıklıkla görülmüştü. Bitcoin’in yanı sıra gizlilik odaklı kripto para birimleri ile fidye isteme olayları daha önceki dönemlerde de yetkililerin dikkatini çekti. Ancak bunların arasında en çok dikkat çekenin Tom Hagen olmuştu.

Kripto Para Fidyeleri Çok Popüler

Norveçli bir milyarder olan Tom Hagen eşi tarafından kaçırıldı. İlk başta Hagen’ı kimin kaçırdığı bilinmese de yaklaşık 10 milyon dolarlık fidye olayının arkasından eşi çıktı. Fidyenin isteniş biçimi ise polislerin bunun arkasında uzmanların olabileceğini düşünmesine. yol açtı.

btc fidtye

10 milyon dolarlık Monero yani XMR fidyesi istendi. Gizlilik odaklı kripto para birimi XMR, o tarihten bu yana ise değerini neredeyse iki katına çıkardı. XMR olarak fidye istenmesi bunun takibinin neredeyse imkansız hale getirilmesini sağlasa da Hagen’ın eşinin yaptığı birkaç küçük hata izinin bulunmasına yol açtı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar