X

Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP): Hafta Hareketli Geçecek!

Üç büyük kripto para birimi de haftaya artışla başladı.
08:05
5 Ekim 2020

Geçtiğimiz hafta Bitcoin (BTC) için ve dolayısıyla Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) için de pek iyi geçmedi. Öncelikle KuCoin saldırısı ardından BitMEX davası ve son olarak ABD Başkanı Donald Trump’ın koronavirüse yakalanmış olması kripto para piyasasını sarstı.

Ancak burada önemli bir nokta var: Geçtiğimiz yıllarda bu haberlerde sadece bir tanesi bile BTC’yi an az %10 düşürme potansiyeline sahipken günümüzde etki o denli büyük olmadı.

Bitcoin Fiyatı

Kripto para piyasasının haftaya yeşiller içinde başladığını görüyoruz. Her ne kadar artışlar çok büyük olmasa da grafiklerin yeşile dönmüş olması hafta başlangıcı için gayet iyi. Yazının yayına hazırlandığı sırada 10.660 dolardan işlem gören lider kripto para birimi dün akşam saatlerinde 10.900 doların üzerine çıktı ama önemli direnç seviyesi olan 11.000 dolar aşılamadı.

Yine de Bitcoin’in geçen hafta yaşanan deyim yerindeyse felaketler silsilesinin karşısında sergilediği güçlü duruş analistler için bu haftadan umutla bahsedilmesi için yeterli. Analistler grafikleri değerlendirdiklerinde BTC’nin önümüzdeki günlerde, sıkıştığı 10.000 dolar-11.000 dolar bandından çıkacağını düşünüyor. Örneğin; piyasanın popüler analistlerinden Dwight fraktal analizleri değerlendirdiğini ve bu bilgiler ışığında Bitcoin’in yakın zamanda 11.000 doların üzerine çıkması gerektiğini dile getiriyor.

Ayrıca on-chain analizler de Bitcoin’in artış eğilimini destekliyor. On-chain analist Willy Woo’ya göre, Batı ülkelerinde Bitcoin benimsenmesi henüz ilk aşamalarında bulunuyor. Ancak enflasyonu yüksek ülkelerde benimsenme her geçen gün artıyor. Bu yüzden hem Batı’daki benimsenme hem de diğer ülkelerdeki benimsenme artmaya devam ederse BTC fiyatında da artışlar olabilir. Çünkü ekosisteme giren daha çok kişi, daha çok talep anlamına geliyor.

Tüm bunlar göz önüne alındığında Bitcoin’i önümüzdeki günlerde bir artış performansının beklediği düşünülüyor. Buna ek olarak tabii ki lider kripto para biriminin artması, ETH ve XRP gibi altcoin’lerin de artması anlamına geliyor.

Ethereum ve Ripple Fiyatları

Kripto para piyasasına aşina olan kişiler artık ETH ve XRP’nin BTC ile birlikte hareket ettiğini biliyor. Dolayısıyla eğer yukarıda belirtilen pozitif senaryo gerçekleşirse Ethereum ve Ripple’da da artışların yaşanmasının beklenmesi ütopik olmaz.

Zaten Ripple fiyatı şimdiden haftaya çok iyi bir başlangıç yaptı ve yazının yayına hazırlandığı sırada %7.21’lik artışla 0,2493 dolardan işlem görüyor. Ethereum ise Bitcoin’i daha yakından takip ederek %1,6’lık artışla 352,33 dolardan işlem görüyor. Eğer erken saatlerdeki bu artış ivmeleri devam ederse tüm kripto para piyasasında hareketli bir haftanın bizi beklediği söylenebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar