X


Bitcoin (BTC) Balinalarının Savaşı Başladı: Kimler Alıyor, Kimler Satıyor?

Bitcoin balinalarının savaşı dikkat çekiyor.
15:22
9 Ocak 2021

Bitcoin (BTC) fiyatı hiç durmadan yükseliyor ve yüklü alımlar devam ediyor gibi gözükse de bu yükselişin arkasında ciddi bir “balina savaşı” olduğu söylenebilir. Kurumsal yatırımcıların yüklü alımlarına karşı eski Bitcoin balinalarının yüklü satışlar yaptıkları ancak kurumsal isimlerin yarışı şimdilik kazandığı görülüyor.

Bitcoin Fiyatı Hiç Durmadan Yükselirken Bazı Balinalar Kaybetti

Bitcoin fiyatı 2021 yılının başından bu yana %34 arttı ve 42.000 dolara kadar yükseldi. Alış trendine bakıldığında ise balinaların eskisine kıyasla çok daha farklı hareket ettikleri ve geçtiğimiz haftadan bu yana ciddi bir değişim olduğu görülüyor.

BTC/USD işlem çiftinin son 3 aylık grafiğinde spot emirlerin birden arttığı ve spot piyasada tam anlamıyla Bitcoin alım çılgınlığı başladığı görülüyor. 8 Ocak tarihindeki Bitcoin ticari hacmi ise bütün borsalarda 100 milyar doların üzerine kadar çıktı. Twitter üzerinden bu konuda bir açıklama yapan ünlü analist Material Scientist, balinaların savaşını gösteren bir grafik paylaştı.

BTC Hacminin Çoğunluğu Balinalardan

Grafikten görülebileceği üzere “mega balina” olarak adlandırılan ve ellerinde 1 milyon ile 10 milyon dolar arasında BTC bulunan yatırımcılar her fiyat yükselişinde daha fazla BTC alımı yaptı. Mega balinaların geçtiğimiz aylarda %30 üzerinde olağandışı alım yaptıkları ve geçtiğimiz haftanın hacminin %30’unu oluşturduğu görülüyor.

Daha küçük balinalar ise büyük balıklara yem olmaya başladı. 48 saatlik Bitcoin fiyat grafiğine bakıldığında mega balinaların 40.000 dolar seviyesinden biraz satış yaptığı ancak 37.000 dolar altındaki seviyelerde görülen bütün dip noktalardan alım yapmaktan kaçınmadıkları görülüyor.

Büyük Balık, Küçük Balığı Yuttu

Analistin yayınladığı verilere göre küçük balinaların bazıları 40.000 dolar seviyesi öncesinde yüklü BTC short pozisyonu açarak tasfiye oldu. Bunun sebebi ise büyük balinaların alım yapmaya devam etmesi ve piyasanın yönünü belirlemesi. Bunlara ek olarak kurumsal yatırımcıların Coinbase üzerinde alım yapıp direkt olarak kendi cüzdanlarına transfer yaptıkları görülüyor.

Ünlü analist Joseph Young, Bitcoin fiyatını 40.000 dolara kadar çıkartan temel unsurun da balinalar değil kurumsal yatırımcılar olduğunu vurguladı. Joseph Young’a göre ABD’li kurumsal yatırımcılar aldıkları her bir BTC’yi cüzdanlarına aktararak aslında likiditeyi azaltıp piyasayı daha tehlikeli bir konuma getiriyor. Bu da balinaların savaşını likidite eksikliğinden dolayı daha da kızıştırıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar