X

Bitcoin Balinaları Yakalandı: Milyonlarca Dolarlık BTC Aktarıldı

Bitcoin fiyatı balinalar yüzünden düşüyor.
17:51
9 Eylül 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin’in son dönemde ciddi fiyat hareketliliği yaşadığı görülüyor. BTC fiyatındaki bu hareketliliğin ve düşüş odaklı gidişatın büyük sebebi ABD borsalarındaki ve piyasalarındaki durum olsa da balinaların da bunda payının olduğu bilinen bir gerçek.

Bitcoin özellikle geçtiğimiz hafta sonu çok sert bir satış baskısı yedi ve balinaların emir tahtaları üzerinde savaşına tanıklık ettik. Whale Alert tarafından aktarılan bilgilere göre sadece birkaç saat içerisinde 6.000’den fazla Bitcoin tranferi yapıldı ve bunların çoğu Huobi ile OKEx gibi Asya bağlantılı borsalarla ilişkili.

Milyonlarca Dolarlık Bitcoin, Borsalara Gitti

5 Eylül tarihinde 6.000’den fazla yani yaklaşık 60 milyon dolarlık, 6 Eylül tarihinde ise 2.000 Bitcoin’den fazla yani yaklaşık 20 milyon dolarlık balina işlemleri yapıldı. Buna ek olarak dünyanın en büyük kripto para borsalarından olan Binance’in 5 Eylül tarihinde biri 1.175 BTC’lik, diğeri ise 1.000 BTC’lik iki işlemle gündeme geldiği görüldü.

Yatırımcıların yani balinaların böylesine yüklü miktarları borsalara transfer etmeleri kesinlikle bunların satıldığına işaret ediyor. Bitcoin fiyatının özellikle 8 Eylül tarihinde yaşadığı sert düşüş ve devamında gelen ani yükseliş de tam olarak bunun kanıtı. Balinaların savaşı devam ederken ezilenlerin ise çoğunlukla kaldıraçlı işlem platformlarındaki kullanıcılar olduğu görülüyor.

Birçok short ve long pozisyon 8 Eylül tarihindeki Bitcoin hareketliliği yüzünden tasfiye oldu. Spot piyasada işlem yapanlar ise panik ile satış yapmadıysa hiçbir şekilde zarar etmemiş olabilir. Uzmanlara göre Eylül ayında BTC düşüşünün yaşanması ise bir hayli normal.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar