Bitcoin ATM Cenneti: Chicago

Chicago’daki ATM’lerin sayısı günden güne artıyor…
17:00
29 Ocak 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Chicago tarihinin finansla iç içe olduğu bir gerçek… Bu yüzden şehrin yaklaşmakta olan Bitcoin ve kripto para rüzgarını hissedip onları benimsemeye başlaması da sürpriz değil.

Zaten tüm dünyaya oranla çok sayıda Bitcoin ATM’sine ev sahipliği yapan Chicago’nun bu sayıyı yakın zamanda arttıracağı açıklandı. Şehir, ortalamanın üzerinde kripto para kullanımı olduğu için bu kararı aldıklarını açıkladı.

Yeni Bitcoin ATM’leri

Chicago Business’ta yayımlanan bir haber göre, şehre 30 yeni Bitcoin ATM’si kurulacak. Bu ATM’ler Bitcoin Depot markası altında Lux Vending tarafından sağlanacak.

Habere göre yeni ATM’ler müşterilerin Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto paralar için fiziksel dolar alım satımı yapmasına imkan sunacak. Ayrıca Bitcoin Depot, şehirdeki tek Bitcoin ATM markası da olmayacak. Şirket Chicago’da halihazırda kurulu olan çok sayıdaki Bitcoin ATM markalarının arasına katılmış olacak.

Diğer ATM Şirketleri

Bu şirketler arasında 60’tan fazla Bitcoin ATM’sine sahip Red Leaf Chicago da bulunuyor. Red Leaf Chicago’nun sahip olduğu ATM sayısı şu anda 21 eyalette faaliyette olan 200 makinenin %30’unu temsil ediyor. Ayrıca Bitcoin Depot ve Red Leaf Chicago’nun yanı sıra şehirde faaliyet gösteren bir başka marka: Athena Bitcoin. Bu şirket Chicago’da yalnızca üç ATM’ye sahip. Çünkü genel olarak faaliyet gösterdiği bölge daha çok Güney Amerika.

Öte yandan ana hedef olarak Chicago’yu seçmemelerine rağmen Athena Bitcoin CEO’su Eric Gravengaard Chicago Business’a, “Chicago’da büyük bir benimsenme potansiyeli var” açıklamasını yapıyor. Gravengaard’ın dile getirdiği benimsenme büyük ölçüde Chicago’nun finans endüstrisi ile bağlantılı olan canlı tarihi tarafından yönetiliyor. Bu da şehrin kripto paralara adeta kucak açmasına katkı sağlıyor.

Ayrıca şehrin bu durumunu, 2017’nin sonunda hem CBOE Global’in hem de CME Group’un attığı adımlar kanıtlıyor.

ATM’ler Benimsenmeyi Arttırır Mı?

Bitcoin ATM’lerinin sayısının artması piyasa için olumlu bir hareket olsa da ücretleri dolayısıyla benimsenme açısından çok büyük bir adım sayılmayabilir. Örneğin, Bitcoin Depot’un müşterilerinden yüzde on ile yirmi arasında ücret talep etmesi bekleniyor. Bu durum ileride büyük bir sorun yaratabilir ve bu makinelerin kullanımı kısıtlanabilir.

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar