reklamı kapat

Bitcoin 9.000 Dolara Tırmanırken 160 Milyon USDT Piyasaya Sürüldü

Bitcoin'in yükselişine Tether'in katkısı var mı?
18:00
30 Nisan 2020

Bitcoin’in (BTC) son 24 saatteki yükselişi fiyatı 9.400 dolar seviyelerine kadar çıkardı ve yükselişin oranı %20’yi bile geçti. Fiziksel altının 2020 yılındaki bütün yükselişini bile geride bırakan BTC’nin bu hareketliliği esnasında ise ilginç bir Tether hamlesi görüldü.

Whale Alert tarafından aktarılan bilgilere göre Tether yönetimi son 24 saatlik süre içerisinde sadece iki işlemle toplamda 160 milyon dolarlık yeni USDT piyasaya sürdü. İlk 60 milyon dolarlık USDT’lerin BTC tam da 8.000 doları geçtiği anlarda piyasaya sürüldüğü görülüyor.

Bitcoin ve Tether İlişkisi Güçleniyor

100 milyon USDT içeren ikinci işlemin ise Bitcoin 8.500 doları geçtikten sonra yapıldığı aktarılmakta. Bu da daha önce sık sık dile getirilen Bitcoin’in yükselişinin aslında Tether ile ilgili olabileceği teorilerini güçlendiren bir hareketlilik oldu.  Stablecoin’lerin en büyük özelliği kripto para yatırımcılarını piyasadaki volatiliteden korumak olsa da USDT’nin 2017 yılından beri BTC fiyatına katkı sağladığı da düşünülüyor.

Tether yönetimine bu konuda açılan dava hala devam ediyor ve geçtiğimiz aylarda başlatılan bir soruşturmada USDT’lerin sadece %74’ünün 1’e 1 oranında itibari paralarla destekli olduğu ortaya çıkmıştı. Bu da son işlemlerin çok daha fazla şüphe çekmesine neden oluyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.