f Bitcoin 26.000 Dolar Seviyesine Odaklanarak Trend Karşıtı Hareketini Sürdürüyor › COINTURK

Bitcoin 26.000 Dolar Seviyesine Odaklanarak Trend Karşıtı Hareketini Sürdürüyor

Özet

  • Bitcoin, 22 Ağustos'ta 26.000 dolar seviyesine çekildi ve bu seviye BTC fiyatının odağını oluşturdu.

  • RSI göstergesi aşırı satım seviyelerine ulaşmasına rağmen Bitcoin, son iki aydır herhangi bir toparlanma göstermedi.

  • Likidite eksikliği nedeniyle piyasada keskin bir hareket potansiyeli var, ancak alış ve satış likiditesinin ne yönde çekileceği belirsiz.

  • Piyasaya Etkisi: Nötr
16:20
23 Ağustos 2023

Bitcoin, 22 Ağustos’ta 26.000 doların gün içi BTC fiyat hareketi için bir mıknatıs haline gelmesiyle inatçı bir şekilde trend karşıtı kaldı. Analistler, RSI göstergesinin “V şeklinde toparlanma” tezini desteklediğini ve Bitcoin’in 26.500 dolar veya daha yüksek seviyelere doğru bir geri dönüş yapma olasılığının yüksek olduğunu belirtiyor.

Toparlanma Süreci Yaşanmadı

TradingView’den alınan veriler BTC/USD için yatay performansın üçüncü gününü takip etti. Göreceli güç endeksi (RSI) değerlerine göre aşırı satılmış olmasına rağmen Bitcoin, en son iki ay önce görülen seviyelerden herhangi bir toparlanma süreci yaşamadı. Yatırımcılar huzursuz ve popüler yatırımcı Jelle gün içi hareketlerden “ölüm pirzolası” olarak bahsetti.

Binance BTC/USD emir defterindeki likiditeyi analiz eden Material Indicators, her iki yönde de keskin bir hareket potansiyelini artıran geniş bir likidite eksikliğine dikkat çekti. X üzerinden yapılan açıklamada, “Piyasa, aralığa daha fazla alış ya da satış likiditesinin çekilip çekilmeyeceğini görmek için bekliyor.” denildi.

“Şimdiye kadar aktif işlem bölgesine yakın 20 bin dolardan yukarı doğru küçük miktarlarda teklif likiditesi merdiveni görüyoruz ancak herhangi bir büyüklükte likidite, fiyatı savunan aralığa yığılmadı.”

RSI “V Şeklinde Toparlanma” Tezini Güçlendiriyor

RSI yükseldikçe, Bitcoin’in genel yükseliş trendini kurtarabileceğine dair umut devam ediyor. Ticaret firması Eight’in kurucusu ve CEO’su Michaël van de Poppe, 22 Ağustos’ta özel bir YouTube güncellemesinde, RSI tarafından üretilen aşırı satım sinyallerine dikkat çekti.

12 saatlik zaman dilimlerinde RSI, yazı yazıldığı sırada 19’un altında ölçüldü. Bu seviye 2018 ayı piyasasının dibinden bu yana en düşük seviyelerine yakın. Günlük seviyeler de benzer şekilde, Mart 2020 COVID-19 piyasa çöküşünden bu yana en düşük seviyelerine ulaştı.

Van de Poppe, önceki BTC fiyatlarındaki ani çöküşler hakkında, “Ne zaman böyle bir hareket görsek, bir tür V şeklinde toparlanma yaşanıyor ve daha yüksek bir zeminde denge buluyor,” dedi. Bitcoin’in bundan sonra 26.500 dolar ya da daha fazlasına odaklanmak üzere bir geri dönüş gerçekleştirmesinin “çok muhtemel” olduğunu da sözlerine ekledi.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI