X


Bitcoin 20 Günde 15.000 Dolar Birden Arttı: BTC Yükselişinin Nedenleri Ne?

Bitcoin 20 gün içinde 15.000 dolar birden yükseldi.
15:21
6 Ocak 2021

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) bu sabah adeta şov yaptı ve anlık olarak hızlı bir yükseliş ile 35.000 dolarlık önemli psikolojik seviyenin üzerine çıkarak 35.887 dolara kadar yükseldi. Dolayısıyla Bitcoin 36.000 dolara merdiven dayamış oldu. İki gün önce yaşanan 5.000 dolarlık geri çekilmenin ardından Bitcoin’in sergilediği bu büyük yükseliş trendinin arkasında ise bazı nedenle bulunuyor.

2020 Yılındaki Ekonomik Görünüm

2020 yılı özellikle koronavirüs sebebiyle yaşanan ekonomik kilitlenme sebebiyle küresel anlamda oldukça kötü geçti. Ekonomik kilitlenmeyi çözebilmek için hükümetler para basma politikaları uygulamaya başladılar ve bu durum da enflasyonun yükselmesine sebep oldu. Dolayısıyla ülkelerin para birimleri değer kaybetmeye başladı.

Bunlara ek olarak enflasyon artışının devam etmesi ve buna bağlı olarak geleneksel para birimlerinin değer kaybetmesi bekleniyor. Bu da insanları varlıklarının değerini korumak için güvenli liman arayışına yönlendiriyor. Bu süreç içinde birçok kişinin Bitcoin’e yöneldiğini görüyoruz. Aslında sadece bireyler değil büyük varlık yöneticileri ve dünyadaki büyük şirketler de BTC yatırımı yapmaya başladı.

Zaten 2020 yılında başlayan ve 2021’de de devam eden rallinin 2017 rallisinden en büyük farkının kurumsal yatırımcılar olduğu ifade ediliyor. 2017 yılındaki rallinin bireysel yatırımcılar tarafından yönetildiğini ifade eden analistler 2020 rallisinin kurumsal yatırımcılar tarafından yönetildiğini ifade ediyor. Bu da Bitcoin’in güçlenmesini, BTC’ye olan talebin artmasını ve dolayısıyla fiyatın yükselmesini sağlıyor.

Blok Ödülü Yarılanması

Bitcoin’de her dört yılda bir blok ödülü yarılanması gerçekleşiyor ve hem madencilerin kazandıkları ödül hem de piyasaya sürülen BTC miktarı yarıya indiriliyor. Tarihsel olarak he madencilik ödülü yarılanması sonrasında bir boğa koşusu yaşanıyor. Çünkü Bitcoin arzı azalırken ya talep aynı kalıyor ya da talep artıyor. Bu da doğal olarak fiyatın yükselmesini sağlıyor, fiyat yükseldikçe insanların ilgisi artıyor ve bu durum yine fiyatlarda artış olarak kendisini gösteriyor. Bitcoin yarılanması ile ilgili daha detaylı bilgilere “Bitcoin Halving Nedir ve Neden Bu Kadar Önemli?” adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

2020 Mayıs ayında yaşanan madencilik ödülü yarılanması da diğer faktörlerle birleşince günümüzde yaşanan büyük rallinin temellerini atmış oldu.

Pozitif Düzenleyici Adımlar

Bitcoin ve kripto para birimleri ile ilgili hükümetler tarafından genellikle negatif açıklamalar ve negatif hamleler görüyoruz. Ancak son zamanlarda bu durumda da değişiklik var gibi görünüyor. Örneğin; ABD Para Birimi Denetleyici Ofisi’nin (OCC) ABD bankalarının halka açık Blockchain ağlarını kullanmasını onaylayan bir mektup yayınladı. Böylece ulusal bankaların stablecoin ve Blockchain kullanımının önü açılmış oldu.

Tüm bu etkenler bir araya geldiğinde günümüzde görülen büyük ralliyi destekliyor ve analistler rallinin bir süre daha devam etmesini bekliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar