Birleşik Arap Emirlikleri’nin CBDC Planında Gelişme

CBUAE, FIT programının ilkinin bir parçası olarak sınır ötesi ve yurt içi kullanım için bir merkez bankası dijital para birimi başlatmayı planlıyor. 
13:46
13 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası (CBUAE), yeni başlattığı finansal altyapı dönüşümü (FIT) programının ilkinin bir parçası olarak sınır ötesi ve yurt içi kullanım için bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) başlatmayı planlıyor.

BAE’den CBDC Planı

CBUAE kısa süre önce yaptığı bir duyuruda FIT programını tanıttı ve ülkenin finansal hizmetler sektörünü destekleme amacını vurguladı. Merkez bankası, programın dijital işlemleri teşvik edeceğini ve BAE’nin bir finansal ve dijital ödeme merkezi olarak rekabet edebilirliğini sağlayacağını vurguladı.

Öte yandan FIT programının ilk aşaması bir CBDC piyasaya sürülmesini içeriyor. Merkez bankasına göre, CBDC’nin çıkarılması sırasıyla sınır ötesi ödemelerin sorunlarını ve verimsizliğini ele alacak ve yurtiçi ödemeler için yeniliği teşvik etmeye yardımcı olacak. CBUAE Başkanı Khaled Mohamed Balama’ya göre FIT programı gelişen bir BAE finansal ekosistemini ve gelecekteki büyümesini destekleyecek.

CBDC’nin yanı sıra hükümet, programın ilk aşamasında, e-ticaretin büyümesini kolaylaştırmak” için birleşik bir kartlı ödeme platformu ve finansal katılımı desteklemek ve nakitsiz bir toplum sağlamak için bir anlık ödeme platformu başlatmayı planlıyor.

Bunlara ek olarak FIT programı, ilk aşamada uygulanacak olanlar da dahil olmak üzere dokuz girişimden oluşuyor. İlk aşamadan sonraki girişimler arasında bir e-KYC platformu ve bir inovasyon merkezi yer alıyor.

Dubai’de Kripto Gelişmeleri

7 Şubat’ta Dubai’nin sanal varlık düzenleme kurumu (VARA), emirlikte faaliyet gösteren projeler için sanal varlık faaliyetlerine ilişkin kapsamlı kılavuzlar içeren ve uzun zamandır beklenen “Tam Piyasa Ürün Yönetmelikleri”ni yayınladı. Yasalar, yaygın olarak “gizlilik odaklı coin’ler” olarak da adlandırılan “anonimliği artırılmış kripto para birimlerinin” çıkarılmasının ve ilgili faaliyetlerin yasaklanmasını içeriyor.

Öte yandan 10 Şubat’ta BAE’deki çeşitli oyuncular yeni gelişme karşısında duygularını dile getirdi. Crypto Oasis’in kurucu ortağı Saqr Ereiqat, geçtiğimiz günlerde Cointelegraph’a verdiği demeçte, gizlilik odaklı kripto paraların işlemlerin izlenebildiği Bitcoin (BTC) ve Ethereum’dan (ETH) farklı olduğunu söyledi. Yönetici, potansiyel olarak yasadışı faaliyetleri mümkün kılabilecekleri için benzersiz bir zorluk oluşturduklarını söyledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar