Bir Sorun Daha Çözüldü! Kripto Yatırımcısı Rahat Nefes Aldı!

Son derece endişe edilen bir durumdu ancak yatırımcılar rahat bir nefes aldı. Üstelik tarih de netleşti.
18:00
17 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

LUNA iflasıyla bağlantılı kepenk indirmeler bitti, FTX çöküşünün etkileri azaldı ve daha nice olayı geride bıraktık. Yatırımcıları en fazla endişelendiren Genesis iflası bile bir şekilde çözülüyor gibi görünüyor. Ancak kripto yatırımcısının başındaki karabulutlar hiçbir zaman bitmez. Sadece bunlar bazı dönemlerde azalır.

Mt Gox ve Bitcoin

On binlerce Bitcoin (BTC) iade edilmek için cüzdanlarda bekliyor ve Mt Gox alacaklıları yıllardır fonlarının iade edilmesi için mücadele ediyor. 100 binin üzerinde Bitcoin iade edileceği için bu iadenin nasıl yapılacağı konusu büyük bir korkuya neden olmuştu. Örneğin BTC’ler açık piyasada satılıp iadesi dolar cinsinden yapılırsa bu devasa bir satış baskısı anlamına gelir. Bu konuda bazı gelişmeler var. Mt Gox’un en büyük alacaklıları, iflas başvurusundan yaklaşık on yıl sonra iadeleri BTC cinsinden almaya karar verdi.

Yeni kaynaklar, iflas eden Bitcoin borsası Bitcoinica ve MtGox Yatırım Fonu MGIF‘in bir anlaşmaya vardığını belirtti.  Mt Gox tarafından kendilerine borçlu olunan fonların %90’ı Bitcoin olarak ödenecek. Alacakları toplu olarak tüm Mt. Gox alacaklarının yaklaşık beşte birini oluşturuyordu ve 2014’teki saldırı sırasında platforma kilitledikleri paranın kabaca %21’ine tekabül ediyordu.

Beklemeyi tercih eden ve toplu alacak tahsiline yanaşmayan alacaklılar ise 5 ile 9 yıl arasında daha bekleyebilir. Bitcoinica ve MGIF kripto ödemesini kabul ettiği için 30 Eylül 2023 tarihinde ödemelerini kripto cinsinden alacaklar.

Mt Gox Olayı

2010 yılında Jed McCaleb tarafından başlatılan Mt Gox borsası Bitcoin alıp/satmak isteyen yatırımcıların çoğunun tercih ettiği bir yerde. Bugünkü Binance borsasının %35 daha büyük olduğunu düşünün. Bitcoin işlemlerinin %80’i burada gerçekleşiyordu ve 2014 yılında Mt. Gox, bir siber saldırıda yaklaşık 450 milyon dolar değerinde 850.000 Bitcoin çaldırdığını açıkladı. Ardından faaliyetini durdurmak zorunda kaldı. Borsanın alacaklıları, fonlarını geri almak için bir hukuk mücadelesi başlattı ancak aradan geçen yıllara rağmen henüz fonlarına kavuşabilmiş değiller. Bu olayın ardından kripto paraların tarihin tozlu raflarına kalkması beklenirdi ancak öyle olmadı BTC devasa artışla 69.000 dolarda yeni ATH seviyesini belirledi. Onlarca kat değer kazandı.

Mt. Gox’un aniden tüm hesaplarını bir kerede tasfiye etmesi halinde Bitcoin fiyatının düşeceğinden endişe ediliyordu. Ancak, Bitcoinica ve MGIF BTC cinsinden ödeme için anlaştığı için yatırımcılar rahat bir nefes alabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar