X

Bir Devir Kapanıyor Mu: Ripple’ın Taşınacağı Yer Belli Oldu!

Amerika’dan taşınmayı planlayan Ripple’ın yeni yeri belli oldu. 
17:43
24 Ekim 2020

Dünyanın dört bir yanındaki ödeme sağlayıcılarına ve bankalara sınır ötesi ödeme teknolojisi sağlayan ve başında Brad Garlinghouse bulunan Fintech firması Ripple şu anda San Francisco’da bulunuyor. Ancak Garlinghouse’un da daha önce yaptığı açıklamalarda dile getirdiği gibi Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kripto para düzenleyici çerçevesindeki çok büyük belirsizlikler bulunuyor. Garlinghouse sırf bu sebep yüzünden firmanın farklı bir yere taşınabileceğini ifade etmişti.

Ripple Nereye Taşınacak?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Ripple, dağıtık defter teknolojisine (DLT) dayalı uluslararası işlemler için ödeme teknolojisi sunuyor. Şirket ayrıca XRP kripto para birimini kullanan On-Demand Liquidity (ODL) olarak bilinen sınır ötesi ödemeler için de bir araca sahip.

Ripple’ın aynı zamanda XRP kripto para birimi ile olan ilişkisi sebebiyle eyalet ve federal menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiği yönündeki spekülasyonlar arttıkça şirket, ABD’de hukuki sorunlarla da karşılaşmaya başladı.

Garlinghouse, CNBC ile yaptığı son röportajda Ripple’ın İngiltere, Londra’ya taşınabileceğini dile getirdi.

Ripple’ın Londra Hamlesi

Ripple, XRP üzerinde daha fazla düzenleyici baskı olmasından kaçınmak için merkezini Londra’ya taşımayı düşünüyor. Nitekim Ripple başkanı Garlinghouse Cuma günü CNBC’ye verdiği demeçte, Financial Conduct Authority (FCA) XRP‘yi bir menkul kıymet olarak görmediği için Londra’nın yakında firmanın yeni genel merkezi haline gelebileceğini dile getirdi.

Garlinghouse’a göre, İngiltere’de net bir düzenleyici çerçeve var ve kripto varlıkların bir para birimi, bir emtia, bir mülk veya bir menkul kıymet olup olmadığı netleşmiş durumda. Ayrıca Garlinghouse FCA’nın XRP’yi bir menkul kıymet değil para birimi olarak sınıflandırması sebebiyle İngiltere’ye taşınmanın Ripple için “avantajlı” olacağını da ifade etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar