Başladı! Kripto Paralar Son Durum: Bitcoin, Ethereum, Solana ve AVAX!

Bu kararsızlık ne zaman sona erecek? Volatilite tekrar ne zaman artacak? En büyük altcoinlerde beklenen seviyeler neler?
18:45
4 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin fiyatı kısa bir aranın ardından yeniden 16.900 dolar seviyesini aştı ancak daha fazla yükselemedi. Bugün gelecek FOMC tutanakları ilerleyen saatlerde volatilitenin artabileceğine işaret ediyor. 2023 yılında kripto para yatırımcılarının umutlu olmak için çok fazla nedeni var, peki kısa ve orta vadede neler bekleniyor? Altcoinler ve BTC’de son durum ne?

Bitcoin (BTC)

Madencilik veri şirketi Hashrate Index’e göre mevcut Bitcoin ayı piyasası muhtemelen bu yıl sona erecek. Ancak sektördeki uzmanlar bu konuda fikir ayrılığına düşüyor. Madencilik kârlarını azaltan durgun kripto para piyasası göz önüne alındığında, şirketin iyimser görünümü sevindirici bir haber. Ancak Hashrate Index, tam teşekküllü bir boğa piyasasının muhtemelen yakın zamanda başlamayacağını da vurgulamayı ihmal etmiyor.

Dün Federal Rezerv, Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ve Para Birimi Denetçisi Ofisi (OCC) kripto paraların bankalar üzerindeki risklerini vurgulayan ortak bir uyarı metni yayınladı. Kısa vadede Bitcoin’in yönünün Fed şubat toplantısından önce netleşmesi pek mümkün görünmüyor. Şubat ayındaki toplantıya dair fiyatlama ise önümüzdeki günlerde gelecek enflasyon ve işsizlik gibi kritik verilerin ardından başlayacak.

Ethereum, Solana ve AVAX Son Durum

Altcoin kralı yazı hazırlandığı sırada 1.252 dolardan alıcı buluyordu. 200 günlük basit hareketli ortalamanın üzerinde konumlanan ETH, alıcıların ilgisiyle yükseliyor. Dört saatlik grafikte RSI 70’in üzerine çıktı. Bu da yatırımcıların daha fazla yükseliş beklediğini gösteriyor. Fiyat eğer bu bölgede tutunmaya devam ederse kısa vadede 1.310 ve 1.400 dolar seviyeleri ziyaret edilebilir. Elbette FOMC tutanakları ve yukarıda bahsettiğimiz kritik ABD verileri fiyatın seyrini etkileyecek.

Solana (SOL) ona güvenenleri fazlasıyla ödüllendirdi. Popüler altcoin 8 dolar seviyesinden bugün 13,5 doların üzerine çıktı. Dün yayınlanan değerlendirme yazısında belirttiğimiz gibi geri dönen talep Solana’nın yerel kripto parasını 15 dolara kadar itebilir. Şimdilik 13,32 dolar bölgesinin korunması önemli ancak bu bölge kaybedilirse ilk durak 11,98 dolar olacak gibi görünüyor.

Avalanche (AVAX) yine bugün pozitif ayrışan altcoinler arasında yer aldı. AVAX fiyatı yazı hazırlandığı sırada 11,85 dolarda bulunuyor. RSI toparlanıyor ve 12,34 dolar seviyesini aşıp 200 günlük ortalamayı desteğe çevirebilirse daha fazla yükseliş görmemiz muhtemel. Destek seviyesi 11,85 ve sonraki hedefse 12,33 bölgesidir. İyimser senaryoda kısa vadede 13,59 dolar ve hatta üzeri görülebilir. Olası geri çekilmede 11,55 ve 11,07 dolar seviyeleri izlenecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar