X


Basis Kepenkleri İndirdi!

Sabit coin Basis’ten yatırımcıları üzecek haberler var…
12:00
13 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para haber bülteni The Block’un 12 Aralık tarihli haberlerine göre, Amerika merkezli sabit coin projesi Basis faaliyetlerini durdurduğunu ve fonların yatırımcılara iade edileceğini açıkladı.

“Durum hakkında doğrudan bilgi sahibi olan birkaç kişinin” açıklamalarına dayandırılan habere göre, algoritmik sabit coin projesi Nisan ayında özel bir yatırımlar elde ettiği 133 milyon dolarlık fonun çoğunluğunu iade etmeye hazırlanıyor. Basis’in girişim sermayesi yatırımcıları arasında Bain Capital Ventures ve Andreessen Horowitz gibi büyük şirketler de bulunuyor.

Block kapatma kararıyla ilgili şirketin, Çarşamba akşamından sonra doğrudan açıklamalar yapacağını bildirdi.

Rakip sabit coin projelerinden olan Reserve’in kurucusu ve CEO’su Nevin Freeman haberlerin duyulmasının ardından yaptığı açıklamada, bu hamlenin Basis’in token türlerinden birinin etrafındaki düzenleyici kaygılardan kaynaklandığını belirtti. Freeman, diğer algoritmik sabit coin’lerde olduğu gibi Basis’in protokolünde de ana token’ın sabit peg’inin yerinde tutulması için “tahvil” token olarak bilinen ikincil bir token kullanıldığını açıkladı.

Freeman, “Birçok durumda bu ikincil “tahvil” ya da “hisse” token’ları Amerika yasalarına göre menkul kıymet olarak değerlendirilir” açıklamasını yaparak Basis’in kapatma kararının arkasındaki düzenleyici korkuların Amerika Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) kaynaklandığını ima etti.

Ayrıca Freeman şunları ekledi:

Kayıtsız ‘tahvil’ ya da ‘hisse’ token’larını yasal olarak satın alabilen küçük bir grup insan olduğu için  bu mekanizmaya dayanan projeler risk altında olabilir. Eğer kimse sabitlenen fiyattan bu sabit coin’leri almak istemezse ‘peg’ iflas etmiş olur.

Bunların yanında Freeman tüm algoritmik sabit coin’lerin aynı kaderi paylaşmak zorunda olmadığını da sözlerine ekledi.

Basis şu an için herhangi bir resmi açıklama yapmış değil…

Geçtiğimiz aylarda geleneksel para birimlerine sabitlenen sabit coin’lerin sayısı oldukça arttı. Ekim ayında büyük kripto para borsalarından Huobi ve OKEx USDC, TUSD, Paxos ve GUSD’yi içeren dört sabit coin’i listelediğini duyurdu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar