reklamı kapat

Avrupa Merkez Bankası Kararlı: Dijital Para Geliyor

Avrupa Merkez Bankası, dijital para konusunda ne durumda?
13:48
11 Eylül 2020

Avrupa Merkez Bankası bundan aylar önce yaptığı açıklamada dijital para konusunda oldukça önemli ve iddialı açıklamalarda bulunmuştu. Fransa ile başlayan bu süreç daha sonra Avrupa Merkez Bankası’na sıçramış ve Dijital Euro için tam anlamıyla vites yükseltilmişti.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ise yeni açıklamasında Dijital Euro araştırması için son aşamaya gelindiğini ifade etti. Merkez bankası destekli dijital paraların avantajları ile dezavantajlarını karşılaştırdıklarını belirten Avrupa Merkez Bankası, şu an için dijital paraya sıcak bakıldığını göstermişti.

Dijital Para Rekabeti Artıyor

Lagarde yayınlanan son açıklamasında uzun süredir beklenen Dijital Euro açıklamasının yakın bir süre içerisinde herkesle paylaşılacağını ve buna göre karar verileceğini belirtti. Tabii ki bu açıklama kesin olarak Dijital Euro’nun geldiği anlamına gelmiyor. Yine de Lagarde’nin bu konu hakkında 1 haftada 2 açıklama birden yapması bir yerlerde bir şeylerin geliştirildiğine işaret ediyor.

Aslında Türkiye de benzer bir adım atmaya hazırlanıyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada milli dijital para projesi için uzman yardımcıları arandığı belirtilmişti. İş ilanına göre uzman ekip tamamlanmış ve şu an yardımcılara aranmaya başlanmış. Bu da milli dijital para konusunda gelişmelerin önemli bir hızla devam ettirildiğini göstermekte. Belki de Türkiye’nin dijital para birimi beklenenden çok daha kısa sürede piyasaya sürülebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.