reklamı kapat

Avrupa Birliği Kriptoları Çabucak Düzenlemek İstiyor

08:00
22 Mart 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Buenos Aires’teki G20 zirvesinde konuşan İspanya Maliye, Sanayi ve Rekabetçilik Bakanı Román Escolano Olivares kripto paraları küresel finansal sistem için bir tehdit olarak görmediklerini kaydetti. OIivares’e göre Avrupa Birliği kripto paraların düzenlenmesi hususunda diğer kıtaların keyfinin gelmesini beklemeyip elini çabuk tutabilir.

İspanyol bakan konuşmasında kripto paraların iki temel sorununa dikkat çekti: Müşteri koruması ve yasa dışı faaliyetlerin fonlanması.

“Kripto paraların şimdilik küresel finansal istikrar karşısında bir risk unsuru oluşturmadığı, ancak yakinen takip etmemiz gereken bir konu olduğu hususunda mutabakata vardık.”

Müşteri korumasını önemli bir konu olarak öne çıkaran Olivares, İspanya Sermaye Piyasası Kurulu CNMV ve merkez bankasının İspanyol yatırımcıları dikkatli olmaları konusunda uyardığını belirtti.

Olivares suç ve terörizm fonlaması konusunda ise;

“Bu tür faaliyetlerin artmasının önüne geçecek kesin kuralların geliştirilmesi son derece önemli. Bu tür faaliyetleri düzenleyen Finansal Hareket Çalışma Kolu (FATF) piyasayı yakında izlemeli ve bunları sonlandıracak kanun değişiklikleri önerisinde bulunmalı.”

Öte yandan kripto para düzenlemelerine yönelik ilk adımların temmuz ayında atılması bekleniyor. Olivares’e göre Avrupa Birliği düzenlemeler konusunda küresel bir iş birliği ortamının oluşmasını beklemeyecek.  Olivares sözlerini şöyle noktalıyor:

“Burada sunumu yapılan OECD tekliflerini dikkate alıyoruz ve bu konuda mesafe kat etmeye hazırız. Avrupa Komisyonu da bu yeni ekonominin fonlama yapısına dair bir direktif sunacak. İspanya diğer Avrupa ülkelerinden yapılan açıklamaları destekliyor ve küresel bir anlaşma zeminine gerek duymadan harekete geçmek istiyor. Gelir dağıtımı konusunda büyük sorunlar mevcut ve yeni dijital ekonomi ülkelerin bu soruna çözüm getirmesine yardımcı olabilir.”

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER