reklamı kapat

Araştırmacılar FED’in Kripto Para Basma İhtimalini Değerlendirdi

Araştırmacılara göre merkez bankalarının kripto para basması mantıklı değil.
14:00
30 Aralık 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

St. Louis Federal Bankası araştırmacıları Aleksander Berentsen ve Fabian Schar merkez bankalarının kendi kripto paralarını oluşturmasının çok kolay ancak bunu yapmalarının mantıksız olduğunu savunan bir makale yayımladı.

Makalenin başlığı “Merkez Bankaları İçin Elektronik Para ve Merkez Bankalarının Kripto Paraların Dışında Kalması” şeklinde atıldı. Araştırma sonucunda kripto paraların karakteristik özelliklerinin merkez bankalarına uymayacağı ve finansal işlem yapan kişilerin herkes tarafından bilinmesi gerektiği vurgulandı.

Güvenlik güçlerinin uyuşturucu trafiğini, terörizm ile alakalı para transferlerini ve kara para aklama yöntemlerini engelleyebilmeleri adına kimliklerin açık olması gerekiyor. Eğer bankalar izin gerektirmeyen, Blockchain tabanlı bir sistem yaratırsa kendileri açısından mantıklı olmuyor. Bu yüzden araştırmacılar merkezi yönetimlerin sözde anonim kripto para geliştirmeyi tercih etmeyeceklerini savundu.

Araştırmacılara göre merkez bankaları tarafından basılan dijital para birimleri eşten eşe (P2P) para aktarma sistemleri olabilir. Ancak bu daha çok merkezi yönetilen elektronik bir paraya benzer. Bu yüzden “Fedcoin” gibi kripto paraların ortaya çıkması oldukça saf bir düşünce.

Diğer yandan sanal paralar Blockchain’den daha önce de vardı. Mayıs 2018’de FED yönetim kurulundan Lael Brainard merkez bankası dijital paralarının çok fazla volatil olacağı için kullanışlı olmayacağını ve değişim ya da değer saklama aracı olarak henüz kullanılmayacağını ifade etti.

FED dijital meselelerden uzak dursa da IMF başkanı Christine Lagarde kasım ayında bir konuşmasında bütün finansal kurumların kripto para basmayı düşünmesi gerektiğini ifade etmişti. Tecrübeli politikacı ve avukat Lagarde Blockchain teknolojisinin güvenli, az maliyetli ve potansiyel olarak yarı anonim olması dolayısıyla merkez bankalarının dijital ekonomi çağında Blockchain ve kripto paralardan faydalanabileceğini dile getirdi. Aynı zamanda Lagarde dünyanın birçok yerinde modern bankacılığa ulaşamayanlarla bu sayede bağlantı kurulabileceğini ifade etti.

Kaynak: Cryptoglobe

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.