Analistten İpuçları: Kripto Para Piyasasında Nasıl Para Kazanılır?

Kripto piyasasını diğer piyasalardan farklı dinamiklere sahip. Bu sebeple yatırımcıların dikkat etmesi gereken noktalar var. 
14:00
31 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasasında fiyat hareketliliği çok fazla ve anlık olarak hızlı iniş ya da çıkışların olduğuna sık sık şahit oluyoruz. Özellikle dip seviyelerin kaçırılmasından sonra yaşanan hype ile birlikte yatırımcılar yüksek noktalarda giriş yapabiliyor ve bu kayıp yaşamalarına sebep olabiliyor. Piyasanın popüler analistlerinden olan Elliot Wainman da tam olarak bu noktaya parmak basıyor ve 60 günde yatırımcıların nasıl kar edebileceğini açıklıyor.

Mikro Döngü ve Ocak Etkisi

Wainman’ın değindiği ilk durum, mikro döngülerin takip edilmesi durumu olarak karşımıza çıkıyor. Analist, piyasanın artık daha sabit olduğunu ve artık 4 yıllık döngüler yerine 2 ile 3 aylık döngüler yaşandığını ifade ediyor. Dolayısıyla yüksek kar elde etmek isteyen kişiler, piyasadaki mikro döngüleri takip etmeli.

Bu noktada analist, yeni ve güvenilir bir kripto para projesinin piyasa çıktığı anda büyük ilgi görmesi ve fiyatında ciddi artışlar yaşanması durumunun değişmediğini ifade ediyor.

Buna ek olarak Wainman, Ocak ayı etkisinin de göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünüyor. Ocak Etkisi olarak adlandırılan teoriye göre Ocak ayında fiyatlar, yılın diğer aylarına göre daha hızlı yükselme eğiliminde oluyor. Analist bu durumu, yeni bütçe oluşumlarına bağlıyor.

Raoul Pal’ın Görüşleri

2021 yılında, kurumsal yatırımcılar kripto para birimlerine ciddi yatırımlar yaptılar. Bu noktada piyasanın önemli isimlerinde Raoul Pal bu durumu, ağ büyümesini gösteren temelleri bulmak noktasında değerlendiriyor.

Bu noktada Wainman yatırımcıların dalga teorisini anlamaları halinde her ralliyi yakalayabileceklerini ifade ediyor. Dolayısıyla kurumların ve balinaların yapmış olduğu hareketleri takip etmek de yüksek kazanç kapısının anahtarı olarak değerlendiriliyor.

Kar Nasıl Maksimize Edilir?

Yatırımlarda önemli olan dip noktayı ve tepe noktayı en yakın yerlerden tahmin edebilmekte yatıyor. Çünkü dip noktaya en yakın yerden alan ve tepe noktaya en yakın yerden satan yatırımcılar, dip nokta tekrar geldiğinde yine alım yapıyor. Dolayısıyla analist, dip ve tepe noktaların da iyi anlaşılması gerektiğini düşünüyor.

Buna ek olarak doğru projenin seçilmesi de büyük önem taşıyor. Güçlü projeler doğru zamanda yapılan yatırımlar Wainman’a göre büyük getiri sağlayabilir. Son olarak yatırımcıları korkularının üstesinden gelebilir ve kripto para birimi yatırımının riskli olduğunu anlarlarsa da büyük karlar elde edebilirler.

Dolayısıyla yatırımcı her hamlesinin sorumluluğunu almalı, kazançlarını ve kayıplarını takip etmeli, bu doğrultuda hamleler yapmalı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar