reklamı kapat

Analist Uyardı: Bu Kripto Paraya Saldırı Olabilir

Ark Invest analisti Bitcoin Cash uyarısında bulundu.
19:00
25 Mayıs 2020

ARK Invest‘in önde gelen kripto para analistlerinden birisi olan Yassine Elmandjra, 24 Mayıs tarihinde yayınladığı tweet’inde önde gelen kripto paralardan birisine hala saldırı yapılmamış olmasına şaşırdığını belirtti. Bitcoin Cash (BCH) yaşadığı blok ödülü yarılanmasından sonra %30 oranında hashrate düşüşü yaşamış ve saldırılara açık hale gelmişti.

Bitcoin Cash Saldırıya Açık

Elmandjra ise konu hakkında yaptığı açıklamada saldırının her an yapılabileceğini ve birisinin kiraladığı hashrate gücü ile beraber ağı ele geçirebileceğini düşünüyor. BitInfocharts verilerine göre de Bitcoin Cash’in hashrate’inin yaklaşık olarak %25 düştüğü görülüyor. Elmandjra ise 23 Mayıs tarihine göre yaptığı analizinde bunun %33 düşüş yaşadığını ortaya koymuştu.

Peki Bitcoin Cash’e ünlü analistin tahmin ettiği gibi bir saldırı yapılırsa tam olarak ne olur? Aslında ağın hashrate’inin çoğunluğunun ele geçirilmesi %51 saldırısının ve çifte harcama saldırısının yapılabilmesi anlamına geliyor. Bu da ele geçiren kişinin blokları istediği gibi düzenlemesini ve tek bir bloktan çifte ödül almasını sağlıyor.

Böyle bir saldırı olması durumunda sadece BCH değil aynı zamanda lider kripto para birimi Bitcoin de sert fiyat düşüşünden etkilenebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.