American Express CEO’sundan Kripto Paralarla İlgili Açıklama!

American Express CEO'su kripto paralarla ilgili ne düşünüyor? Kripto odaklı kredi kartı gelecek mi?
23:14
25 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünyanın en popüler kredi kartları arasında yer alan American Express bir itibar göstergesi olarak da kullanılıyor. Geçtiğimiz yıl gelirleri 36 milyar doları aşan şirketin CEO’su kripto paralarla alakalı önemli açıklamalarda bulundu. American Express CEO’su Stephen Squeri tarafından yapılan açıklamalar MasterCard’ın kripto para ödüllü sadakat programını duyurmasıyla eş zamanlı geldi.

American Express ve Kripto Paralar

Bugün katıldığı programda dev şirketin CEO’su kripto paraları altın benzeri bir varlık sınıfı olarak gördüğünü söyledi. American Express CEO’su Stephen Squeri aynı zamanların kripto paraların ödeme aracı olamayacağını da düşünüyor. Squeri, ödemeler konusunda kripto paraların başarısızlığını fiyat oynaklığına bağlıyor. Tüm bu açıklamaları yaparken herkes MasterCard ve Visa benzeri bir kripto odaklı ödül programı açıklamasını bekliyordu.

Ancak CEO, American Express‘in kripto para bağlantılı bir kredi kartı çıkarma planlarının olmadığını açıkladı. Onun mantığına göre kripto paralarla hisse senedi veya altın alınmaz bunun için kripto odaklı ürünler geliştirmekte faydasızdır.

Stablecoinleri İzliyoruz

Squeri, şirketinin stablecoinlerle ilgilendiğini de söyledi. American Express, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) alanındaki en son gelişmeleri de yakından izliyor. Ağırlıklı olarak zenginlerin kullandığı bir ürün olan Amex kripto para odaklı bir çalışma başlatsaydı ciddi ilgi görebilirdi. Ancak CEO’nun açıklamalarına bakılırsa en azından orta vadede şirketin böyle bir planı bulunmuyor.

Bugün erken saatlerde Mastercard, Intercontinental Exchange’in kripto para birimi yan kuruluşu Bakkt ile bir ortaklık kurduğunu duyurdu. Hali hazırda Visa müşterileri sadakat ödüllerini (kredi kartı puanları) kripto para cinsinden alabiliyor. Bu durum kredi kartı müşterilerine fiyat volalitesinden kaynaklı kazanç da getiriyor. Henüz sadece 80.000 kredi kartının kripto odaklı ödüller dağıttığını düşünürsek bu rakamın milyonlara ulaştığında doğacak market hacmini şimdiden ön görmek zor olmasa gerek.

Kripto paraların ana akım haline gelmesi dünya devlerini bu alanda çalışmalar yapmaya zorluyor. BoA, JPMorgan ve daha aklınıza gelebilecek birçok finans devir kripto odaklı ürünler üzerine yoğun mesai harcıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar