reklamı kapat

Altcoin Yatırımcıları Haftaya ‘Yine’ Kötü Başladı!

Bitcoin'in piyasa egemenliği artmaya ve altcoin yatırımcılarını zorlamaya devam ediyor.
19:00
24 Mart 2020

Kripto para sektöründe görülen son gelişmeler, Bitcoin (BTC) yatırımcılarını bir nebze sevindirse de altcoin yatırımcılarının birçoğu için beklenen etkiyi yaratmadı.

FED’in Kararı En Çok Bitcoin’e Yaradı

FED’in parasal genişleme kararını açıklaması sonrası yükselişe geçen BTC, piyasa egemenliğini de benzer bir şekilde arttırdı. Bitcoin’in piyasa egemenliği haftalardan sonra yeniden %66’ının üzerine çıktı. Birçok alternatif kripto para birimi ise Bitcoin’in 24 saat içerisinde %15’in üzerindeki yükselişine kıyasla kırmızı bölgede kaldı.

Bitcoin egemenliği veya dominansı olarak bilinen bu indikatör, BTC’nin toplam piyasa değerinin bütün kripto para piyasası genelindeki ortalamasını temel alıyor. Bu da BTC’nin piyasanın ne kadarına hükmettiğini gösteriyor ve farklı piyasa durumlarında bu indikatör azalarak veya artarak fiyat açısından ipuçları paylaşıyor.

Bitcoin’in ilk günlerinde %95 olan bu indikatör 2018 yılının Ocak ayında %33’e kadar düşerek rekor kırmıştı. Aslında son haftalarda görülen sert volatilite Bitcoin’in piyasa payını da ciddi anlamda etkilemişti. 12 ile 13 Mart tarihlerinde volatilite %66 seviyesinden %62’ye kadar geriledi ve bu sadece 24 saat içerisinde gerçekleşti.

Bitcoin’in şimdi yeniden yükselişe geçmesi ise piyasa egemenliğinin %70’lere kadar çıkabileceğini gösteriyor. Bu durum 2019 yılının ikinci çeyreğinde kendisini gösterdiğinde birçok altcoin yatırımcısı BTC’ye geçemedikleri için pişman olmuştu. Altcoin yatırımcıları bu hafta da BTC’ye kıyasla pek fazla yükseliş elde edemedi ancak bu durum yakında değişebilir. Yatırımcıların yapması gereken tek şey ise beklemek gibi gözüküyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun
ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.