reklamı kapat

Afrika’nın Bitcoin Hacmi, Latin Amerika’yı Geçip Rekor Kırdı!

Afrika'nın eşler arası Bitcoin hacmi rekor kırdı.
12:10
23 Mayıs 2020

Afrika’nın eşler arası (P2P) Bitcoin (BTC) ticari hacmi Koronavirüs krizinden beri devamlı olarak artmayı sürdürdü ve rekor üzerine rekor kırdı. Bölge kırdığı yeni rekorla beraber bir zamanlar eşler arası Bitcoin alım satımı denilince akla ilk gelen Latin Amerika’yı bile geçmeyi başardı.

Afrika Bitcoin’e Isınıyor

Afrika’nın artan hacmi, Latin Amerika, Asya Pasifik ve Batı Avrupa’nın önemli hacim kayıpları yaşadığı bir anda gerçekleşti. Bu da Afrika’nın eşler arası Bitcoin hacminin Latin Amerika’yı geçmesinde etkili oldu. Afrika artık Kuzey Amerika’dan sonra eşler arası BTC hacminde ikinci sırada yer alıyor.

Geçtiğimiz hafta Localbitcoins ve Paxful platformlarını kullanan Afrikalı yatırımcıların 14,6 milyon dolarlık Bitcoin ticari hacmi yarattıkları görülüyor. Ondan önceki rekor ise 11,6 milyon dolar seviyelerindeydi. Afrika’nın neredeyse her hafta 1 milyon doların üzerinde hacim artışı yarattığı görülebiliyor.

İlginç olan ise Nijerya Nairasının itibari para konusunda bütün hacmin 3’te 2’sini kapsıyor olması oldu. Bu da Binance’in de desteklediği ve listelediği Nijerya Nairası aracılığıyla çok fazla kripto para alım satımı yapıldığını gösteriyor. Nijerya Merkez Bankasının Bitcoin kullanımı konusunda insanları uyardığı biliniyor ancak görünüşe göre halk bu alternatifin ne kadar farklı ve avantajlı olduğunu fark etmiş durumda.

Afrika içerisindeki BTC kullanımı arttıkça, bunun ana akım kitlelere yayılması da hızlanacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.