X


Açlıktan Ölmemek İçin Kripto Paraları Kullanıyorlar!

Dünyanın bir ucundaki insanlar kripto paraların desteğiyle hayatta kalıyor olabilir.
00:36
25 Eylül 2021

Kripto paraların birçok kullanım amacı bulunuyor bazı yatırımcılar para kazanmak bazıları ise hayatta kalmak için kripto paralara ihtiyaç duyuyor. Gündemi takip ediyorsanız uzun süredir Yemen’de bir insanlık krizi yaşandığını da biliyor olmalısınız. İki grup arasındaki savaşın ortasında kalan siviller uzun süredir açlıktan ölüyor. Üstelik yardım kuruluşları çatışma bölgesine ulaşamıyor. Fakat kripto paralar bu durumda bile insanların yardımına yetişiyor.

Yemen’de Yaşanan Olay

Yemenli bir Reddit kullanıcısı Yemen’de ihtiyaç sahiplerine dağıtmak için 12.000 dolar kripto para bağışı topladı. Şimdiye kadar 15 aileye un, pirinç, yağ ve fasulye ulaştırdığını söyleyen kullanıcı daha fazla insana yardımcı olmak istiyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Yardımların yerine ulaşıp ulaşmadığını teyit edemediğimiz için kullanıcının ismini paylaşamıyoruz ancak şunları söylüyor.

“Burada açlıkla mücadele eden insanlara yardımcı olabilmek için çok fazla yol aradım. Online bağış kampanyaları düzenledim fakat birçok platform Yemen’i desteklemiyor. Bende son çare olarak kripto paraları kullanmaya karar verdim. Nihayet bu yöntem başarılı oldu ve insanlara yiyecek ulaştırabiliyorum”.

Gönderilen bağışların 3.000 dolarının gıda, tıbbi giderler ve birikmiş kiralara harcandığını söyleyen Yemenli paranın önemli kısmının Binance borsasında kaybolduğunu iddia etti.

Yemen 2014 yılından bu yana abluka altında ve çoğunluğu çocuk, kadın olan 16 milyon insan açlıkla mücadele ediyor. Kripto paralar özellikle yardım kuruluşları tarafından bu yıl aktif olarak kullanılmaya başladı.

Kripto Paralar İle Sınırlar Ortadan Kalkıyor

Benzer bir örneği Afganistan’da görmüştük. Ülkeden kaçmak isteyen Afganlar kripto para cinsinden yardım topluyor ve canlarını kurtarmak için çırpınıyorlardı. Birçok olayda kripto paraların nasıl sınırları ortadan kaldırdığını görüyoruz. Geleneksel bankacılık modeli dünyanın bir ucundan anlık para göndermenize ve onu nakde çevirmenize imkan tanımıyor.

Savaşın ortasında bir banka ATM’si veya Western Union şubesi bulmak oldukça zor olmalı, savaş şartlarında bile olsa insanlar tüccarlarla kripto para aracılığıyla takas yapabiliyor. Yemenli Reddit kullanıcısı birçok işletme sahibinin yakında kripto para kabul edebileceğini ve kriptoların savaş bölgesinde daha yaygın kullanılmaya başladığını söylüyor.

En son İran ve Venezuela kendilerine uygulanan ambargoyu delmek için kripto paralara başvurmuştu. Hatta İran ithalat ve ihracat yapacak şirketlerin kripto para kullanmasına yasal olarak da izin verdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar