ABD’li Yatırım Şirketinden Kritik SHIB Raporu: 2023’te Bu Kaçınılmaz!

Shiba Inu (SHIB) 2022'de bekleneni veremezken, meme coin'in 2023'te 1 dolara ulaşıp ulaşmayacağı merak konusu oldu. 
16:00
4 Aralık 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Shiba Inu (SHIB) 2022’de bekleneni veremezken, meme coin’in 2023’te 1 dolara ulaşıp ulaşmayacağı merak konusu oldu.

4 Faktör!

Kripto para piyasının değeri, 13 ay önce 3 trilyon dolarla zirveye ulaşmıştı. Ancak, 20.000’den fazla kripto para biriminin toplam değeri, bu süreçte %70’ten fazla düşerek 853 milyar dolara geriledi.  1 Ocak 2021’de piyasaya sürülen SHIB, 10 tam aydan daha kısa bir süre içinde  %121.000.000’den daha fazla değer kaydetti. Bu süreçte sonra SHIB, piyasasın en ilginç ve en çok takip edilen coin’lerinden biri olmayı başardı. 2021’in sonuna kadar iki aylık bir düşüşten sonra bile Shiba Inu, yılı yaklaşık %46.000.000’lık bir kazançla kapattı. Bu durum, yatırımcılara kripto para sektöründe her şeyin olabileceğini hatırlattı. Yatırımcılar, Shiba Inu’nun benzeri bir performans sergileyip 2023’te 1 dolara ulaşıp ulaşamayacağını merak ediyor.

ABD merkezli yatırım şirketi Motley Fool analistlerinden Sean Williams’a göre, SHIB‘in bu seviyeye ulaşması için mevcut seviyeden %10.800.000’den fazla artması gerekiyor. Bu büyük başarı birkaç faktöre bağlı.  SHIB için en önemli faktör, işlem ücretlerini önemli ölçüde azaltmak için tasarlanmış bir Katman 2 blok zinciri olan Shibarium’un piyasaya sürülmesi. Shiba Inu, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir ERC-20 token’dır. Ethereum oldukça güvenilir bir ağ olsa da işlem sürelerinin yavaş ve pahalı olması büyük bir dezavantaj. Shibarium,projenin blok zinciri tabanlı oyun hedeflerini desteklemek için bu ücretleri önemli ölçüde düşürmek için kritik öneme sahip.

Tarih, Ne Gösteriyor?

İkinci faktör ise benimsenme oranının artması.  Shiba Inu’nun ödeme sistemi olarak önemli bir artış görmesi gerekecek. Geliştiriciler neredeyse tamamen Shibarium’un nihai lansmanına ve metaverse içindeki SHIB potansiyeline odaklanmış olsalar da, Shiba Inu’nun kullanım alanının genişlemesi gerekiyor. SHIB‘in 1 dolara çıkma yolculuğunda, küresel çapta ödeme yöntemi olarak benimsenmesi oldukça önemli. Üçüncü faktör ise yakımlar. CoinMarketCap’e göre dolaşımda yaklaşık 549 trilyon token olduğu tahmin ediliyor. Bu nedenle yakım oranının daha da artması gerekiyor. Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, 2021’de ölü bir blockchain adresine 410 trilyondan fazla SHIB gönderdi ve dolaşımdaki arzı (başlangıçta 1 katrilyon) büyük ölçüde azalttı.

2023’te buna benzer bir hamle gerek. Analiste göre, dördüncü unsur ise sosyal medya faktörü. Hype ve sosyal medya platformlarında trend olma, bu süreçte önemli. Etherscan’e göre, SHIB tutan 1,25 milyondan fazla cüzdan var ve bunların büyük çoğunluğu FOMO etkisi ile hareket ediyor.  Ancak analiste göre, tüm bu şartlar sağlansa bile 1 dolar zayıf bir ihtimal.  SHIB’in 1 dolara ulaşması neredeyse imkansız. Geçişte kısa bir süre içinde %20.000 veya daha fazla değer kazanan altcoin’ler, sonunda değerlerinin %93 ila %99’unu veya daha fazlasını kaybetti. 2023’te küresel ekonomideki belirsizliğin süreceği ve resesyon riski göz önünde bulundurulduğunda, SHIB için zor bir yıl olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar