ABD’li Hukuk Profesöründen Kritik Uyarı: SEC’in Yeni Hedefi Bu Altcoin Olabilir

Kripto para karşıtlığı hız kesmeden devam ederken, uzmanlar SEC'in diğer altcoin projelerini de hedef alabileceği konusunda uyarıyor.
11:20
25 Temmuz 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para karşıtlığı hız kesmeden devam ederken, uzmanlar SEC’in diğer altcoin projelerini de hedef alabileceği konusunda uyarıyor.

Birleştirme Sonrası Ethereum, Menkul Kıymet Olabilir

Ethereum (ETH) ekosisteminde merakla beklenen Birleştirme, geçtiğimiz hafta ETH fiyatına ivme kazandırdı ancak bazı uzmanlara göre güncellemenin ETH üzerinde olumsuz düzenleyici etkileri olabilir. Ethereum Eylül ayında hisse kanıtına sistemine geçmeyi planlarken, kurumsal yatırımcının odak noktası olmaya başladı. Enerji tüketiminde büyük bir azalma ve deflasyonist yapının güçlenmesi, Ethereum’u daha da cazip bir proje haline getirecek. Bununla birlikte, özellikle ABD’deki kripto karşıtı finansal düzenleyiciler,  Ethereum’un artık bir menkul kıymet olarak nitelendirildiğine karar verirse, işler sarpa sarabilir. Washington DC’deki Georgetown Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan Adam Levitin, ETH’nin menkul kıymet olarak sınıflandırılabileceğini iddia etti.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)  başkanı Gary Gensler, kurumunun kripto para piyasası üzerindeki kontrolünü artırırken yaptırım odaklı bir politika izliyor. SEC başarılı olursa, tokenlerin çoğu menkul kıymetler olarak değerlendirilebilir ve hisse senetleriyle aynı şekilde düzenlenebilir. Levitin’e göre, bir hisse kanıtı ağındaki herhangi bir tokenin bir menkul kıymet olarak kabul edilmesi muhtemel. 1946’da bir yargıtay kararında kullanılan Howey Testi tarafından tanımlanan bir menkul kıymet, kârın beklendiği bir “yatırım sözleşmesi” anlamına gelir.  Howey Testine göre, “başkalarının çabalarından elde edilecek makul bir kâr beklentisiyle ortak bir işletmeye para yatırımı” varsa bir yatırım sözleşmesi vardır. Ethereum söz konusu olduğunda, hisse kanıtına geçtikten sonra bazı riskler ortaya çıkabilir. Haziran ayında Gary Gensler, CNBC’ye menkul kıymet olarak görmediği tek kripto varlığının Bitcoin olduğunu söylemişti.

Ethereum, Yine İvme Kaybediyor

Geçtiğimiz iki hafta içinde %30’luk bir rallinin ardından, Ethereum fiyatı yine ivme kaybetti ve Pazartesi sabahı geri düştü. CoinGecko’ya göre ETH gün içinde %2,9 düşüşle 1,525 dolardan işlem görüyor. Ethereum, geçen haftaki  rallisine rağmen tüm zamanların en yüksek seviyesinden %69 uzakta.

Bu hafta ABD’den Ethereum ve kripto piyasaları için daha fazla volatiliteye neden olabilecek bazı çalkantılı makroekonomik haberler gelebilir. Uzmanlara göre, hisse senetleri ve krito para piyasasının yeniden toparlanması için makroekonomik faktörlerin iyileşmesi gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar