X

ABD’deki Yönetim Değişiklikleri Kripto Paralar Üzerine Nasıl Etki Yaratacak?

Amerika’nın yönetiminde meydana gelen değişiklikler kripto paraları olumlu etkiler mi?
11:32
25 Aralık 2020

Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz’a göre, yeni gelen Biden yönetiminin açık fikirli kripto para birimi düzenlemelerine, Amerika Birleşik Devletleri’nin çok ihtiyacı var.

Bitcoin Hala Çok Güçlü

CNBC’nin Sqwuak Box programının Perşembe günkü bölümünde konuşan Novogratz, Bitcoin (BTC) boğa piyasasının Capitol Hill’den gelen son kripto para karşıtı hareketler karşısında güçlü durmasının önemli olduğunu ifade etti. Çünkü ünlü isme göre bu durum Bitcoin’in dirençli olduğunu kanıtladı.

Novogratz konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bu durum size mevcut boğa piyasasının ne kadar güçlü olduğunu anlatıyor. Kripto para sistemine çok fazl asaldırıyorla ve aslında bu saldırılar kriptoları etkilemiyor.” ifadelerini kullandı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bununla birlikte kripto para birimi endüstrisinin uzun vadede gerçekten başarılı olması için, daha fazla düzenleyici netliğe ihtiyaç olduğunu dile getiren Novogratz, yeni gelen Biden yönetimine atıfta bulunarak, daha açık fikirli bir yönetim ve daha açık fikirli düzenleyiciler beklediğini dile getirdi.

Kripto Yaklaşımı Nasıl Olacak?

Başkan Trump’ın Beyaz Saray’dan ayrılması, kripto para birimi endüstrisi için de karışık bir dönemin başlaması anlamına geliyor. Çünkü Biden’ın kripto para birimlerine nasıl yaklaşacağı bilinmiyor. Ancak geçtiğimiz günlerde Hazine’nin Mali Suçları Uygulama Ağı, kişisel kripto para cüzdanları ile ilgili yeni raporlama kuralları getirdi. Aslında bu durum bazı kesimlerce nihayet düzenleyici netlik oluşmaya başladığı için pozitif karşılandı. Ama bazı isimler bu adımı kripto sektörüne vurulan darbe olarak yorumladı.

Bazı endüstri katılımcılarına bir başka darbe de, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), XRP token’ları şeklinde kayıtsız menkul kıymet sattığı iddiasıyla Ripple’a dava açması ile vuruldu. Menkul kıymetler düzenleyicisi, bu hafta başlarında yayınlanan ve titizlikle ayrıntılı bir şekilde hazırlanan 71 sayfalık raporu ile davayı açtı. Ancak SEC başkanının değişmesinin işlerin gidişatını pozitif anlamda değiştirebileceği düşünülüyor.

Eski Yasalar Değişmeli

Novogratz ve diğerleri, eski kripto para birimi yasalarının Amerika Birleşik Devletleri’nde yeniliği ve benimsemeyi engelleyeceğine ve Çin gibi rakiplerin piyasaya hakim olmasının önünü açacağına inanıyor. İronik olarak bu, Ripple tarafından SEC’in davasına karşı koymak için kullanılan argümanlardan biri.

CNBC ile yaptığı röportajda Novogratz, inatçı kripto yasalarının “istenmeyen birçok sonucu” olduğunu söyledi ve farklı ülkelerde kripto para birimleri ile ilgili atılan pozitif adımların Amerika’yı çok zora sokacağını ifade etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar