X


ABD Tarihinde Bitcoin (BTC) İle İlgili Bir İlk: Microsoft Çalışanı Hapse Giriyor

ABD'de ilk defa BTC ile vergi kaçakçılığı davası açıldı.
17:11
10 Kasım 2020

Ukraynalı yazılım ve veri mühendisi Volodymyr Kvashuk, oldukça ciddi bir suç ve ABD tarihinde bir ilk niteliğindeki dava ile karşı karşıya. Eski bir Microsoft çalışanı olan Kvashuk’un dolandırıcılık, kara para aklama ve vergi kaçakçılığı gibi toplam 18 tane suça karıştığı iddia ediliyor. Ukraynalı mühendis Microsoft’u 10 milyon dolardan daha fazla miktarda dolandırmış olabilir ve bunu BTC ile gerçekleştirmiş gibi gözüküyor.

Microsoft bünyesinde yaklaşık olarak 7 ay çalıştığı belirlenen Kvashuk bu sürede dijital hediye kartları gibi varlıkları kullanarak milyonlarca dolarlık vurgun yaptı. Şu an Washington’da bulunan eski Microsoft çalışanı ABD Bölge Mahkemesi tarafından dün 18 suçla suçlandı ve bunun Microsoft döneminden kalma eylemleri içerdiği belirtiliyor.

Bitcoin İle Para Aklayan Eski Mühendis Tutuklandı

Microsoft hediye kartlarını çalan ve daha sonra bunları internet üzerinden satan Kvashuk, ilk satışında 12.000 dolarlık kazanç elde etti. Ancak bunun kimsenin fark etmediği bir şey olduğunu fark eden Kvashuk, daha sonra milyonlarca dolara kadar kazanç elde etmeye devam etti. 26 yaşındaki mühendis izlerini kaybettirmek için iş arkadaşlarının test e-posta adreslerini kullanmış.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Suça bulaştıktan sonra Kvashuk’un aşırı lüks harcamalar yaptığı ve 1,6 milyon dolarlık lüks evin yanı sıra 160.000 dolarlık bir Tesla marka araç aldığı belirtiliyor. 2020 yılının Şubat ayında mahkeme jürisi tarafından karara bağlanan davada Kvashuk’a 9 yıl hapis ve 8,344 milyon dolarlık ödeme yapma cezası verildi. Kendisi buna ek olarak ABD’den sınır dışı edilebilir.

btc dava

Aslında Kvashuk’un dün kesinleşen cezası ve açılan dava büyük bir öneme sahip. Bu, Bitcoin ile ABD içerisinde vergi kaçakçılığı yapılan ve mahkemeye konu olan ilk olay olarak ifade edilebilir. Kvashuk’un 2,8 milyon dolarını Bitcoin ile sakladığı ve CryptoMixer kullandığı belirtiliyor. CryptoMixer gibi uygulamalar belirli BTC fonlarının izlerinin takip edilmesini imkansız hale getirebilmekte.

IRS Özel Ajanı Ryan L. Korner konu hakkında yaptığı açıklamada Kyashuk’un sahte vergi beyanında bulunduğunu ancak yakalandığını ve bunun ülkenin ilk Bitcoin vergi davası olduğunu belirtti. Korner bunun yanı sıra suçluların Bitcoin ile paralarını saklayamayacaklarının da bu şekilde ortaya çıktığını ifade etti ve suçluları uyardı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar