X


ABD Hazine Bakanlığı’ndan Kripto Borsasına Yaptırım Kararı! Sırada Diğerleri Var!

Fidye yazılımı saldırganlarına savaş açan ABD caydırıcı adımlar atıyor.
20:10
21 Eylül 2021

Fidye virüsleri ile şirketlerden kripto para isteyen saldırganlara yardımcı olduğu gerekçesiyle bir borsa yaptırım listesine alındı. Suex’i saldırganların işini kolaylaştırdığı gerekçesiyle yaptırım altına alan ABD Hazine Bakanlığı bir ilke de imza atmış oldu. Üstelik bu yaptırım son olmayan Bakanlık ilişkili başka kurumların da sırada olduğunu söyledi.

Bakanlık Harekete Geçti

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı, Çek Cumhuriyeti ve Rusya merkezli işletme Suex OTC‘ye yaptırım uygulayacağını duyurdu. Siber saldırganların işini kolaylaştırdığını veya göz yumduğunu düşündükleri için Bakanlık böyle bir adım attı.

Bugün yapılan duyuru da Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi Suex OTC‘yi yaptırım listesine aldı. Böylece ABD vatandaşları bu sistemi kullanamayacak, şirketin varlıkları bloke edilecek.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Suex OTC‘nin Moskova ve Prag’daki ofislerinin yanı sıra web sitesini Ethereum (ETH), Bitcoin ve Tether (USDT) cüzdan adreslerini yayınlayan kurum daha kapsamlı adımlar atabilir.

Kurum tarafından atılan bu adım fidye yazılımcılarına ve onlara yardım edenlere göz dağı vermeyi hedefliyor. Geçtiğimiz aylarda birçok dev firma fidye saldırganları sebebiyle ciddi kayıplar yaşadı. ABD’li yetkililer bu konuda hedef olan vatandaşlarını korumak ve caydırıcılığını artırmak istiyor.

Kara Para Aklıyordu

Chainalysis tarafından Suex’in kripto para trafiği detaylı şekilde araştırıldı. Analitik firmasının araştırmaları Bakanlığın attığı adımın doğruluğunu da teyit ediyor. Suex’e gelen kripto varlıkların önemli kısmı yasa dışı ve yüksek riskli kaynaklardan geliyor. On milyonlarca dolar değerinde kripto varlık, farklı saldırılardan elde edilen kazançları temsil ediyor. Yani saldırganlar aldıkları fidyeleri hiçbir engel yaşamadan Suex sayesinde nakde çevirebiliyordu.

Suça konu kripto varlıkların nakit değeri ise aşağıdaki gibidir.

  • Fidye yazılımcılarından 13 Milyon dolar
  • Kripto para dolandırıcılarından 24 Milyon dolar
  • Darknet pazarından 20 Milyon dolar
  • BTC-e ilişkili adreslerden 50 Milyon dolar

Colonial Pipeline saldırısı ABD’li yetkililer için artık bir patlama noktası olmuştu. Yaklaşık 4 milyon dolar fidye ödemek zorunda kalan şirket ülkede ciddi gündem oluşturdu. Başkan Biden bu konuyla alakalı caydırıcı adımların atılmasını istiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar