X


ABD Enflasyonu 40 Yıllık Rekorunu Kırarken Gözler Bitcoin (BTC)’nin Üzerinde!

Ekonomistler, ABD'de ciddi bir enflasyon yaşanırken uzun vadede Bitcoin'in (BTC) bir korunma yolu olduğunu belirtiyor ve onu altınla karşılaştırıyor.
19:25
18 Şubat 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Piyasa uzmanlarının çoğu, Bitcoin’in enflasyonla mücadelesini altına benzetiyor ancak uzmanlar iki varlık arasında çok önemli farklar olduğunu belirtiyor. Amerika Birleşik Devletleri Çalışma İstatistikleri Bürosu, Tüketici Fiyat Endeksinin geçen yıla göre %7,5 arttığını bildiriyor. Bu artışla beraber 1982’den bu yana görülen en büyük enflasyonun yaşandığı ileri sürülüyor. Enflasyondaki bu keskin artışla beraber kripto piyasası, Bitcoin’in yüksek enflasyonun getirdiği risklerden korunma yolu olup olamayacağını tartışıyor. 

Bitcoin’e Yeni Altın Denebilir Mi? 

Bu benzeri görülmemiş enflasyon artışının, COVID-19’un başlamasından sonra 22 milyon işçinin işsiz kalmasına ve Biden yönetiminin 1,9 trilyon dolarlık pandemi yardım paketi dağıtmasına bağlanıyor. Birçok piyasa analisti bu teşvik yardımları aşırı buluyor ve böylece işçi bulma sıkıntısına da sebebiyet verildiğini düşünüyor. Bazı ekonomistler ise üreticilerin artık daha yüksek fiyatlı satışlar yaptığını belirtiyor.  

Bütün bunlar yaşanırken Federal Rezerv çözüm bulmaya çalışıyor. Vatandaşlar ve yatırımcılar ise fonları için daha iyi yollar araştırıyor. Bitcoin’in bu durumda olabilecek en iyi yatırım olduğunu savunan uzmanlar, Bitcoin’i yeni altın olarak adlandırıyor.  

Bitcoin’in ve diğer kripto para birimlerinin benimsenmesi arttıkça, rezerv-varlık potansiyeli açısından altınla karşılaştırılma sıklığı da artıyor. Birçok uzman, Bitcoin’in altından daha değerli olduğunu ve yatırımcıları daha kolay çektiğini savunuyor. Altın geçtiğimiz Kasım ayında yıllık %4 artış gösterirken Bitcoin (BTC) %113 artarak piyasalara şok etkisi yaratmıştı.  

Uzun Vadede Korunma Yolu 

Uzmanlar, Bitcoin’in altından daha volatiliteli ve daha öngörülemez olduğunu reddetmiyor. Ancak uzmanlar, Bitcoin’in öngörülemezliği ile enflasyona karşı bir kalkan olabileceğinin de altını çiziyor. Başka bir deyişle Bitcoin’in fiyat volatilitesinin altına göre istikrarlı olmayan bir duruşa sahip olmasıyla, yerel piyasalardan ayrılabiliyor.   

Uzmanlara göre Bitcoin yatırımcıları eğer onu enflasyona karşı korunma olarak kullanırlarsa, hisse senedi piyasalarındaki volatiliteden etkilenmezler. Ancak yatırımcılar Bitcoin’i hisse senedi gibi görürse ve o yönde ticaretlerini yaparsa, yerel piyasadaki dalgalanmalarla daha çok ilişkili bir yol seçmiş olacağı belirtiliyor. Uzmanlar net olarak zaman veremese de Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin geleceğinin parlak olduğunu belirtiyor. Ayrıca Bitcoin’in multi trilyon dolarlık bir servet olmasını bekleyen uzmanlar, Bitcoin’in doğrudan bir tedbir yolu olamayacağını ancak uzun vadede bir korunma yolu olduğunu belirtiyor.   

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar