4 Dev Kripto Analistinin Güncel Bitcoin Görüşü! Son Düşüş Sahte Miydi?

Kripto para uzmanları güncel durumu değerlendirdi. Bitcoin ve altcoinler yükselecek mi?
14:40
27 Şubat 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin fiyatı birçok kez 25.000 doları test ettikten sonra Fed üyelerinin 50bp imalarıyla 23.000 doların altına düştü. Kral kripto para birimi 15.500 dolar seviyesinden sonra uzun bir süre 17.000 doların altında konsolide oldu. Sürekli düşüşün olmadığını anlatmak için %60 oranında yükselen Bitocin geçtiğimiz yıla göre oldukça iyi bir noktada bulunuyor.

Uzman Analist Bitcoin Yorumu

Crypto Chase takma adıyla bilinen popüler trader ve analist 25.000 dolar seviyesinin son derece kritik olduğunu söylüyor. Aslında bu seviye trend dönüşü için oldukça önemli ancak zaman geçtikçe örneğin birkaç hafta içinde bu kritik bölge geriye gelmeye başlayacak. Chase şunları söyledi;

“22.700 dolardan mükemmel bir sıçrama yaptı. Hafta sonu hareketi olsa da… Hafta sonunun en düşük seviyeleri hakkında, 0,618’in tekrar test edilmesi ya da üçüncü bir hamle görmek beni şaşırtmaz. Bu noktada, benim için yap ya da boz haline geliyor. Bu kritik destek bölgesinin kaybedilmesi halinde 20.000 dolara doğru yeni bir destek testi görebiliriz”.

Stockmoney Lizards ise hafta sonu sona ererken 4 saatlik grafikte hem fiyat hem de göreceli güç endeksi (RSI) için “kısa vadeli bir yükseliş dönüşü” olduğunu yazdı. Önceki iki haftaya göre ferahlatıcı bir değişiklik olarak, ABD makroekonomik veri açıklamaları Mart ayının başında daha bastırılmış olacak.

Kripto Para Uzman Yorumu

Kripto yatırımcılarının yakından tanıdığı trader Tedtalksmacro küresel likidite bu yıl artacağı için 2023’te daha fazla yükseliş göreceğimizi düşünüyor. Nitekim 2 aydır Çin yaklaşık 100 milyar dolarlık likidite pompaladı ve kapanmadan sonra ikinci büyük genişleme dönemi başlıyor gibi görünüyor. Aralık ayından bu yana pompalanan likidite ise çok daha fazla. Tarihsel olarak 2020 yılında bu genişleme başladığında ayı piyasalarının sonuna geldiğimiz görmüştük.

“Çin Aralık + Ocak aylarında para piyasalarına yaklaşık 450 milyar dolar pompaladı. ABD likiditesi yatay seyretti, hükümet likiditesi son zamanlarda Fed QT’yi geride bıraktı. Piyasalar likidite * risk iştahının bir ürünüdür.”

Tedtalksmacro yine de Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) enflasyonu kontrol altına almak için finansal sıkılaştırmaya başvurabileceği uyarısında bulunarak potansiyel bir karşı trendin altını çizdi.

“Geçen hafta Cuma günü, Japon çekirdek enflasyonu 1981’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı –> BOJ’un yıllarca süren aşırı kolay para politikasının ardından sıkılaştırmaya gitmesi gerekeceği yönündeki spekülasyonları körükledi”

Mosaic Asset ise faizlerin mart ayında Fed tarafından beklentinin üzerinde artırılma ihtimaline dikkat çekti.

“Ekonominin yavaşladığına dair hiçbir işaret olmaması ve geçen hafta beklenenden daha yüksek çıkan bir başka enflasyon raporu… bu durum, piyasaların beklediğinden daha hızlı ve daha uzun süre faiz artırmaya devam etmesi için Federal Rezerv üzerindeki baskıyı artırıyor. Bunun bir sonraki faiz artırımının büyüklüğüne ilişkin olasılıklara yansıdığını görebilirsiniz; piyasanın ima ettiği tahminler şu anda %0,25’lik bir artıştan yana. Ancak görüşler hızla %0,50 olasılığına kayıyor ve faizler daha uzun süre yüksek kalırken daha fazlası da yolda.”

Peki Fed önden yüklemeli faizlerin sonucunu görmek için 25bp artışla beklemeye devam edeceğini söylerse? Muhtemelen Mart ayında eğer enflasyon aşırı yüksek gelmezse göreceğimiz şey bu olacak ve 22 Mart tarihinde kripto paralar tekrar bu gelişmeyle güç kazanabilir.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar