X


2017 Yılındaki Yükselişi Bilmişti: Analist Bitcoin (BTC) Boğa Koşusunu Yorumladı

Bitcoin, 2017 boğasını takip edebilir.
11:39
16 Kasım 2020

Kripto para sektörünün en çok tanınan ve saygı duyulan analistlerinden birisi olan Peter Brandt, lider kripto para birimi Bitcoin‘in (BTC) yaşadığı bu yükselişin aslında direkt olarak gerçekleşmediğini ve bunun bir süreçten ibaret olduğunu ifade etti. Brandt, 2017 yılında herkesin 20.000 dolar rekoruna odaklandığını ancak buraya giden yolun sert düşüşler ile dolu olduğunu vurguladı.

Bitcoin fiyatı

Bitcoin Fiyatı Düzeltmelerle İlerleyecek

Gerçekten de Brandt’ın paylaştığı grafiğe ve yorumuna bakıldığında, BTC fiyatının 2015 yılındaki dip seviyeden neredeyse 9 düzeltme sonrasında zirveye çıkabildiği görülüyor. Ünlü analist tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşıldıktan sonra %37 düşüş yaşandığını ve bunun yine olabileceğini ifade etti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

BTC, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra tarihinin en yüksek seviyesine yani 20.000 dolara ulaşmak için ise 14 hafta boyunca çırpındı ve düşüşler ile mücadele etti. Brandt da Eylül ayının başından beri iki tane %10 düzeltme yaşandığını ve sürecin aslında benzer ilerlediğini ima etti. Eğer BTC daha önce görülen %37 civarında bir düzeltme yaşarsa, bu kesinlikle yatırımcıları korkutabilir.

16.000 Dolar Seviyesi BTC İçin Kritik

BTC/USD işlem çifti bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 16.255 dolardan işlem görüyor ve dün sert bir çakılma yaşadıktan sonra yeniden önemli 16.000 dolar seviyesinin üstüne çıktı. Tabii ki 2019 yılında yaşanan senaryo da  yatırımcıların aklında yer edinmiş durumda. BTC/USD paritesi 2019 yılında 14.000 dolara kadar çıkıp herkesi heyecanlandırsa da devamında 3.000 dolara kadar düşmüştü.

Peter Brandt’a göre BTC fiyatının her bir sert düşüşten sonra toparlanıp bir üst seviyeye çıkması yaklaşık 14 hafta alacak. BTC aslında 2017 yılının Haziran ayı ile Temmuz ayları arasında %40 gibi sert bir düşüş yaşamıştı. 2020 Eylül tarihinde ise BTC’nin buna çok benzer bir hareket sergilediği görülüyor.

Hiçbir Tahmin Tutmayabilir

3 Eylül tarihinden 17 Eylül tarihine kadar olan süreçte sadece Bitcoin fiyatı değil neredeyse bütün kripto para sektörü sert bir şekilde çakıldı ve bu düşüş birçok kişiye boğa piyasasının bittiğini düşündürdü.

Ancak lider kripto para birimi Bitcoin oldukça  volatil bir varlık olması ile her zaman tarihi grafikleri takip etmeyebiliyor. Bu da efsanevi analist Peter Brandt’ın bile Bitcoin fiyat tahminleri konusunda yanılabileceği anlamına gelmekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar