reklamı kapat
  • BTC  :  35.891,10 ₺
  • ETH  :  2.215,94 ₺
  • BCH  :  3.828,20 ₺
  • XRP  :  2,17 ₺
  • NGC  :  2,16 ₺
  • BTC 35.891,10
  • ETH 2.215,94
  • BCH 3.828,20

ZenCash Ekibi İle Yaptığımız Özel Röportajı Kaçırmayın

5 Ocak 2018
  • Coin TürkCoin Türk

Özel ve anonim bir ekosistem olma düşüncesine oldukça değerli bir anlayış getiren ve bir grup parlak fikirli insanın kurduğu bir kripto para olarak karşımıza çıkan Zencash ekibiyle CoinTürk olarak özel bir röportaj gerçekleştirdik. Röportajı aşağıda bulabilirsiniz. Proje hakkında daha fazla detay için önceki makalemize göz atabilirsiniz.

Merhaba Rob, geçmiş deneyimlerin neler? Piyasada edindiğin tecrübelerden bahsetmek ister misin..

Fizik, matematik ve finansal ekonomi çalıştım. Askeriyede bilim adamı – genel anlamda yazılım projeleri yöneticisi – olarak kariyerime başladım, orada uydu radar ve roket fırlatma araçlarında çalıştım. Daha sonra danışmanlığa, bir sonraki adım olarak da kripto para sektörüne yöneldim. Erken yatırımcı olarak piyasaya katıldıktan sonra Bitshares’te piyasa yapıcısı ve bir kripto para şirketinde ABD ve Kanada operasyonlar sorumlusu olarak çalıştım. Oradaki hedefimiz yalnızca spekülasyon değil, aynı zamanda kripto paraları satıcılar ve son tüketiciler için daha kullanışlı hale getirmekti. Bu zihniyet ZenCash’e de geçti ve diyebilirim ki an itibariyle stratejimizin önemli bir parçası. Daha sonra gizliliğiyle ön plana çıkan ve o zamanlar sıkı bir taban kullanıcı kitlesine sahip Zclassic’in core ekibine katıldım. O ekipten birkaç kişiyle birlikte her şeyi biraz daha da ileri götürebileceğimizi düşündük ve ZenCash’i kurduk.

ZenCash nedir? Temelinde yatan fikir nedir?

ZenCash işlemlerde, iletişimde ve yayımda tam gizlilik ve sansürsüzlük vadeden bir blockchain platformudur. Yönetim modelimiz, güvenli node’larımız, fonlama sistemimiz ve geliştirme ekibimiz otonom olduğu için ZenCash’in şu ana kadarki en merkezsiz blockchain olduğunu söyleyebilirim. Gerçek anlamda gizlilik, klasik anlamda merkezsizlik fikriyle birleştiğinde yatırımcıların tam manada özgürlüğe kavuşacağına inanıyoruz, projenin temelinde yatan fikir budur.

İnsanlar neden ZenCash kullanmalı? ZenCash’in avantajı ve farkı nedir? 

Kullanışlılık, müşteri odağı, sürdürülebilir yönetim ve fonlama açısından emekleme aşamasını çoktan geride bırakmış 3. nesil bir blockchain sistemiyiz. Amacımız kripto para sektörünün hem Google’ı hem de Zappos’u olmak. Yani sağlam bir A & G altyapısına ve esnek bir işleyişe sahip hibrid bir yapı inşa ediyoruz ve bunun kullanıcılara dönüşü olumlu olacaktır. İşlevsel olarak bizi rakiplerimizden ayıran önemli farklar var: Platformumuz tamamen şeffaf ve muhtemelen en merkezsiz node yapısına sahibiz. Bu yapıyı kullanarak birtakım hizmetler geliştiriyoruz ve kullanıcılarımız kaynak dağılımlarına doğrudan etki edebilisin diye yazılım protokolünün içine gömülü, oldukça yenilikçi bir oylama sistemi üzerinde çalışıyoruz. Ekonomi konusunda da rakiplerimizi geride bırakıyoruz: Yalnızca madencileri ve yatırımcıları değil, aynı zamanda farklı nitelikteki kişileri de ödüllendiriyoruz; kullanıcılarımız sistemin büyümesi adına çalışarak kripto para kazanabilir, ödeme alabilir, madencilik yapabilir, güvenli node’ları çalıştırabilir ve hatta platformla ilgili konularda oylamalara katılabilir.

Uzun ve kısa vadeli hedefleriniz neler? Okurlarımıza gelecek planlarınızdan bahsetmek ister misiniz?

Kısa vadede öncelikli olarak kullanıcı tecrübesine odaklanmak istiyoruz. Piyasadaki en kullanıcı dostu ürünleri geliştirmek ve kripto para sektörüne küresel bazda en iyi uygulamaları getirecek kapsamlı bir müşteri desteği sistemi oluşturmak istiyoruz. Piyasa henüz 10 yılını bile doldurmadı, bu yüzden kullanıcıları saygıdeğer müşteriler olarak  görme fikri piyasada henüz tam olarak kanıksanmadı. Bu konuda öncü olmak istiyoruz ve kullanıcılarımızı mutlu etmek adına ayırdığımız kaynak fazlasıyla yeterli olacaktır. Uzun vadede ise teknolojik olarak sınırları zorlamayı ve sistem yönetimini geliştirmeyi amaçlıyoruz. Teknolojimize dair bazı örnekler verecek olursam.. A & G çalışmaları kapsamında protokol düzeyinde oylama sistemi, güvenli node yapısının bir parçası olarak dağıtımlı dosya depolama sistemi, limitsiz ölçeklenmeyi sağlamak adına blockchain’imizi güdümlü çevrimsiz grafiğe (DAG) yükseltmenin yolları, sansürsüz mesajlaşma sisteminde geçerli olacak sır vermeyen kriptografi… ve daha birçok şey üzerinde çalışıyoruz. Bu alanlarda neler yapacağımıza dair daha fazla bilgi almak için herkesi yol haritamıza göz atmaya davet ediyorum.

Kullanıcılarınız ve yatırımcılara iletmek istediğiniz herhangi bir mesajınız var mı? Türkiye pazarına yönelik herhangi bir çalışmanız var mı?

Projemiz piyasadaki en merkezsiz proje ve tüm dünyada otonom bir şekilde çalışan farklı ekiplerden oluşuyor. Her şeye/herkese uygun tek bir çözüme inanmıyoruz ve tüm dünyadan kullanıcıları, onlara fayda getirecek bu sisteme dahil ederek güçlendirmek istiyoruz. Genç, canlı ve teknolojik anlamda bilgili bir nüfusa sahip Türkiye oldukça ilgimizi çeken bir piyasa ve Türkiye’de dinamik bir  ZenCash topluluğu oluşturmak istiyoruz. İnsanların hayatını kolaylaştırmasını umduğumuz bir projeye katılmaya istekliyseniz sizi aramızdaki görmek isteriz. Toğluluğumuzun Discord’da bir Türkçe kanalı dahi var, hepinizi bekleriz!

ETİKETLER
loading...