Yüzsüzlüğün Bu Kadarına Pes Artık! Kripto Dolandırıcısının Talebi Tepki Çekti!

Yavuz hırsız ev sahibini bastırıyor. Mağdurlar bu kadarına da pes artık dedi.
17:43
6 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para endüstrisi kötü oyuncularından arınıyor, elbette halen temizlenmesi gereken çok fazla aktör var. Ancak dolandırıcı olduğunu kendi ağzıyla itiraf eden isimlerin bile halen özgürce dışarıda dolaşabiliyor olması kripto para topluluğunu rahatsız ediyor. FTX dolandırıcısı SBF, yaptığı son başvuru ve talebiyle pes artık dedirtti.

Kripto Para Dolandırıcısı

FTX müşterilerinin paralarını yan şirketi olan Alameda aracılığıyla batıran ve iflas eden SBF yargılanıyor. 250 milyon dolarlık kefalet senedi imzaladığı için şimdilik ailesinin evinde kalıyor ve Ekim ayı başında ikinci duruşması yapılacak. Ailesi her hafta sadece 10 bin doları güvenlik harcamaları için ayırıyor. Bununla birlikte Alameda’nın hareketsiz varlıkları geçtiğimiz hafta aniden birilerinin cebine girmeye başladı. SBF iş başında ve kendisini kurtarabilmek için paraya ihtiyacı var.

Kısa süre önce FTX kurucusu SBF’nin temsilcileri mahkemeye bir talepte bulundu. Avukatlar, el konulan 450 milyon dolarlık Robinhood hisselerinin tamamının SBF’ye iade edilmesini istiyor. 8 milyar dolara yakın eksi bakiyesi olan FTX borsasının elinde sadece 1 milyar dolar var. Bahamalar tarafından el konulan 3,5 milyar doları da eklersek sadece borsa müşterilerine ödenecek parada milyarlarca dolarlık açık olduğu biliniyor. Kurumsal yatırımcıların, kripto kredi borç verenlerin alacakları da cabası.

SBF Artık Pes Dedirtti

SBF’nin temsilcileri mahkemeye sundukları dilekçede, bu fonların bir kısmına cezai savunması için kripto dolandırıcısının ihtiyacı olduğunu söylüyor. ABD içtihat hukukuna atıfta bulunarak, bir kişinin kendini savunamaması durumunda, bu durumdan etkilenen taraf için “onarılamaz bir zarar” teşkil edebileceğini de avukatları ifade etti. Ayrıca başvuruda, borçluların fonları ele geçirme taleplerinin, “bu tür bir yardıma hak kazandıklarını gösterme konusundaki ağır yüklerini yerine getiremedikleri” için reddedilmesi gerektiği savunuldu.

Tüm bakiyesi SBF tarafından çalınan mağdurlar ise bu talebe tepki gösterdi. Milyarlarca doların buharlaşmasından sorumlu olan SBF şimdi de alacaklara karşılık olarak tutulan az sayıda varlığı ele geçirmeye çalışıyor. Sadece 100 bin doları kaldığını söyleyen FTX kurucusu halen güçlü avukatlar tarafından korunuyor ve ailesinin yanında huzur içinde yaşıyor.

BlockFi ve daha birçok alacaklı da SBF’nin varlıklarına el koymak için mücadelesini devam ettiriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar